Reintje komt -r* a 1 a Vos. Foto: Henk Harmsen. De geruchten gaan al lang, maar zekerheid was er niet. Maar nu is die zekerheid er wel: er zit(ten) vos(sen) in het duin. Zowel in het Zeepe als in de Verklikker zijn afgelopen zomer keutels verzameld die volgens verschillende deskundigen zonder enige twijfel afkomstig zijn van vossen. Reintje houdt niet van opzichtigheid. Mensen die veel in het duin zitten zoals beheerders en jagers hebben tot hun eigen verbazing zelfs nog geen glimp van een vos opgevangen. Maar de op talrijke plaatsen nadrukkelijk aan wezige uitwerpselen zeggen genoeg. Op Schouwen gaat het om de bezetting van een nieuw gebied en in een dergelijke kolonisatieperio de betreft het meestal oude rekels (mannetjes) waarvan bekend is dat ze van ver kunnen komen zwerven. Het is dus wellicht nog niet zo dat van een voortplantingspopulatie kan worden gespro ken, laat staan dat er jonge vossen in het Schouw- se duin worden geboren. Maar als de schijn niet bedriegt dan komt die tijd wel! En daarom is het goed om eens na te denken wat die nieuwe situatie voor het duinbeheer gaat betekenen. In het duin bevindt zich een kolonie zilver- en mantelmeeuwen van 10.000 paar, veel te veel vol gens de beheerders. De tegenwoordige aantallen hebben alles te maken met onze veel vuilnisprodu- cerende samenleving, waarvan de meeuwen handig profiteren (Serooskerkel). Het gevolg is schade in de visserij en in de landbouw maar ook in de na tuur. Denk daarbij maar eens aan de roof onder jonge kieviten en grutto's in de Prunje of aan de gevolgen van de mest op de zeldzame plantengroei van de voedselarme natte duinvalleien in het Zee pe. De meeuwen hebben behalve de mens in het duin geen natuurlijke vijanden meer. Maar dat zal met de komst van Reintje veranderen! Evenals el ders zullen vossen bij hun nachtelijke bezoeken aan de kolonies onder de broedende vogels danig huishouden. Het is dan ook wel zeker dat bij een vossenbestand in het duin de meeuwenkolonie zo niet zal verdwijnen dan toch in omvang zal afne men, hetgeen niet onplezierig lijkt. Het ligt daar bij veel meer voor de hand dat Reintje zich con centreert op de grote aantallen meeuwen in de kolonie dan op die enkele broedende wulp in de vlakten van het Zeepe. Dus heren jagers, er is geen enkele reden.... Verder lusten vossen graag konijn, nou ook dat komt alweer prima uit. Er wordt immers vanwege de schade aan de beplanting veel op gejaagd. Hele schietbanen (brede, uitgeklepelde paden) worden in de duinstruwelen voor het afschieten van konij nen opengehouden. Nu, dat heeft Reintje hele maal niet nodig en kan hier dus beter (en goedko per) een taak van de jager overnemen. Jager en vos als beheerders onder elkaar. Dat zou toch aardig zijn. Als ze als jagers onder elkaar nou maar niet gaan bakkeleien over die paar fazanten... Redactie 1

Sterna | 1988 | | pagina 1