De Borcea ramp Si/non Hart Frank Jachmann Hier wordt (verkort) verslag gedaan van het verloop van de stranding van olievogels als gevolg van de lekkage van de olietanker Borcea op Neeltje Jans, Schouwen en de Brouwersdam. Alvorens hiertoe over te gaan, eerst een woord van dank aan al diegenen die beroepsmatig of als vrijwilliger hulp hebben gebo den, ook bij de meest onaangename taken die deze stranding c.q. slachting met zich meebracht. Stookolie slachtoffers die de ramp misschien overleven. Foto: Si/non Hart. Het verloop van de stranding Op donderdag 7 januari meldde een medewerker van Rijkswaterstaat dat er levende Zeekoeten op het strand waren aangespoeld. Diezelfde dag wer den een tiental ernstig verontreinigde Zeekoeten bij de vogelopvang in Haamstede gebracht. Op vrijdag 8 januari bleek dat er op de Brouwersdam een aanzienlijke hoeveelheid olie was aangespoeld. Er werden bovendien veel met olie besmeurde vo gels gesignaleerd. Op Schouwen was er voor die dag een stookolie- slachtoffertelling georganiseerd. Na aankomst bleek slechts een kleine hoeveelheid olie te zijn aangespoeld. Maar ook hier werd een groot aantal olievogels op het strand en in zee vlak voor het strand waargenomen. Vooral Zeekoeten en Futen leken slachtoffer van de olieverontreiniging te zijn geworden. Op de eerste vijf kilometer strand werden meer dan zestig olievogels (voornamelijk Zeekoeten) ge vangen. Na de Provinciaal Coördinator, de pers en de landelijk coördinator van het N.S.O. van de stranding op de hoogte te hebben gesteld werd het zoeken naar vogels voortgezet. Er werden die dag in totaal 150 vogels gevangen en naar de opvang gebracht. Het totale aantal met olie verontreinigde Zeekoeten dat 8 januari op en voor het strand werd geteld bedroeg circa duizend. Op zaterdag 9 januari werd het strand massaal af gezocht. Er werden meer dan 350 vogels naar de opvang gebracht. Op zondag 10 januari leek het aantal vogels dat le vend kon worden gevangen af te nemen. Door de grote publieke belangstelling werd het zoeken ech ter ernstig gehinderd. Vooral loslopende honden veroorzaakten grote paniek onder de aangespoel de vogels. De vogels die het strand wisten te berei ken werden herhaaldelijk het water in gedreven. Er werden die dag 115 vogels gevangen. Maandag 11 januari werden er mede dankzij de verminderde publieke belangstelling 137 vogels ge vangen. De dagen daarna werden de aantallen nog in leven zijnde vogels snel minder. Na 17 januari zijn de gerichte zoekacties gestaakt. Wel werden er nog regelmatig vogels door wandelaars en werkne mers van Rijkswaterstaat bij de opvang gebracht. Het aantal getroffen vogels De tabellen geven een overzicht van de aantallen vogels die dood (tabel 2) of levend (tabel 1) op de 2

Sterna | 1988 | | pagina 2