Opzet van de betredingsregeling is een verdere scheiding van tamelijk rustige en meer drukke ge bieden. In het voorstel van de werkgroep ABOS wordt het gebied in drieën verdeeld: gebieden die het hele jaar door niet toegankelijk zijn, gebieden die alleen in de zomermaanden open zijn en gebie den die altijd mogen worden betreden. Voor het pierenspitten en zeekraalsnijden gelden nog afzon derlijke regels. Op de grotere complexen slikken, platen en schor ren - die nu al tamelijk stil zijn - wil de werkgroep de rust maximaal bevorderen door het tegengaan van betreding. Het gaat om de Roggenplaat en Neeltje Jansplaat (in het westen van de Ooster- schelde), de slikken van Kats en de Zandkreek als mede de Galge-, Vondelingen- en Middelplaat (in het middengedeelte), de Yerseke Bank, de slikken en platen van de Kom, het slik bij de Oesterdam en de Speelmansplaten (in het oostelijk deel) en de slikken ten oosten van St. Annaland en aan de noord- en zuidkant van St. Philipsland (in het noorden). Deze gebieden worden door ABOS aan geduid als de „dragers" van de essentiële natuur functies van het Oosterscheldegebied. Naast deze gebieden waar betreding het hele jaar door niet mogelijk is, zijn enkele gebieden aange wezen die in de maanden juni, juli en augustus zijn opengesteld. Het gaat om gebieden die nu een recreatief gebruik kennen: de slikken aan de zuid zijde van de Zandkreek, de slikken van de Dorts- man (bij Stavenisse), de slikken van Rammegors en de slikken van Vianen (bij Ouwerkerk). Op de-, ze wijze kunnen deze gebieden buiten de zomer hun functies voor de vogels blijven vervullen. Binnen de voor betreding opengestelde gebieden is nog onderscheid gemaakt in gebieden waar wel en waar niet pieren mogen worden gespit. In gebie den waar veel visserijpercelen in de directe nabij heid zijn gelegen, is het afgeven van vergunningen voor het pierenspitten volgens de werkgroep onge wenst vanwege de te verwachten conflicten. Tenslotte is op enkele delen van de slikken in de Kom van de Oosterschelde het snijden van zee kraal toegestaan. Door openstelling van deze ge bieden in juni wordt getracht aantasting van nog kwetsbaarder binnendijks gelegen gebieden (broedgebieden voor vogels) te voorkomen. Open stellen van enkele schorgebieden voor het zee kraalsnijden lijkt ABOS de minst slechte oplossing. Apart zijn nog de zeehondengebieden vermeld. Absolute rust is hier noodzakelijk. In het voorstel zijn als rustgebieden voor zeehonden aangewezen 38

Sterna | 1988 | | pagina 38