j i i Droogvallen en betreding veroorzaken verstoring van vogels en zeehonden. Dia: Kees de Kraker. het gebied Roggenplaat-Neeltje Jans en de Kop van de Vondelingenplaat met het direct aangren zende water om zo niet alleen betreding van de plaat maar ook het dicht langs de plaatrand varen en ankeren tegen te gaan. Voor de beroepsvisserij zal de voorgestelde betre- dingsregeling geen noemenswaardige beperkingen opleveren. Wie namelijk beroepshalve in het ge bied moet zijn, kan hiervoor in beginsel onthef fing krijgen. Recreatievaart blijft in het overgrote deel van de Oosterschelde geheel vrij. Alleen in de rustgebie den voor zeehonden is het ongewenst. Afsluiting van het Oliegeultje ten westen van de Roggenplaat is volgens de werkgroep een absolute vereiste voor het creëren van een leefgebied voor de zeehond. Afmeren bij platen (plus betreding) wordt slechts op enkele kleinere platen mogelijk geacht, bv. de Vuilbaard, enkele platen bij Yerseke en langs de Grevelingendam. Sportvissen vanuit een bootje dichtbij een plaatrand blijft evenwel in beginsel mogelijk, behalve in de zeehondenrustgebieden. Voor het pierenspitten is in het voorstel een kleiner gebied dan nu in gebruik gereserveerd; elke regio blijft echter beschikken over spitlokaties. Voor de jacht op de schorren moet nog worden bezien of dit past binnen een betredingsregeling. Voor de praktische uitvoering van de betredingsre geling moet volgens de werkgroep ABOS in de eer ste plaats aandacht worden besteed aan voorlich ting, markering in het veld, toezicht en opsporing. Op het punt van de voorlichting gaan de gedach ten onder meer uit naar voorlichtingspanelen bij alle toegankelijke dijkovergangen, bij parkeerter reinen, campings, havens e.d. Voor markering in het veld zullen borden moeten worden bevestigd aan bestaande boeien.

Sterna | 1988 | | pagina 39