Verslag van de vinkenbaan te Westenschouwen over 1987 Noordzee. Te denken valt hierbij aan: - goede havenfaciliteiten t.b.v. het in ontvangst nemen van afgewerkte machinekamer-olie en verontreinigd spoelwater van olietankers, strengere straffen op illegale lozingen, door middel van hogere geldboetes of zelfs een aan- legverbod in Europese havens, die het lozen van afval-olie onrendabel moeten maken, een nog betere controle op schepen, bijvoor beeld door een 24-uurs bewaking van het Ne derlandse deel van de Noordzee d.m.v. een sa telliet. Dit artikel is meer uitgebreid gepubliceerd in het De Fuut contactblad Zeelieven van de Vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Redaktie. Literatuur: SWENNEN, C.A. (1977). Report on the practical in vestigation into the possibility of keeping seabirds of re- searh. Neth. Inst, for Sea Research, 1977. Van de Vogelwerkgroep is een uitgebreid rapport (34 p) verschenen van de strandtellingen van olievogels op iNeeltje Jans, Schouwen, de Middelplaat en Goeree in de winters 1982/83 tot en met 1986/87. Een beperkt aantal exemplaren van dit rapport is nog beschikbaar voor geïnteresseerden. Zij kunnen dit verkrijgen bij: S. Hart, Dijkstraat 10, 4322 AB Scharendijke. We zouden een dagje naar Vlissingen en wandelen naar de steiger van de veerboot. Aan de dijk, in het aanspoelsel lag een vogel met een bek als een dolk. Hij fixeerde me, de bek gericht, „Pas op", zei mijn vader. Niets aan de vogel bewoog, enkel die kop met snavel volgde. De hele dag dacht ik aan de fuut. 's Avonds lag hij er nog. Wéér die felle ogen, die langzaam meedraaiende dolkbek. „Het is een stookolieslachtoffer", zei mijn vader, „ten dode opgeschreven". Bijna een halve eeuw is die fuut nu dood, maar zijn wanhoop en moed leven nog steeds in mij voort. Huns Warren Uit: Betreffende Vogels, 1974, Amsterdam. L. van Ree Zeldzame vangst in 1986 De op 16 november 1986 gevangen vreemde gors bleek inderdaad een Maskergors te zijn, een eerste jaars man. Het is de eerste vangst in Nederland en de vierde voor Europa: eerste geval: 1910 Helgoland tweede geval: 1911 Helgoland derde geval: 1981 Finland. Van de drie ondersoorten betreft het vermoedelijk 4 Maskergors et, dit bleek een unieke vangst op 16-11-86. Foto: A. B. van den Berg.

Sterna | 1988 | | pagina 4