Broedgeval Eidereend Sometaria mollissima op het eiland Neeltje jans in 1987 Ted Sluijter Op 3 juni 1987 loopt mosselvisser B. D. Schot uit Zierikzee op het eiland Neeltje jans in de Oosterschel- demonding. In de nabijheid van het zanddepót op het noordoostelijk deel van het eiland stuit hij op een hoop afvalrijshout. Half weggedoken onder deze hoop ziet hij een broedende vrouwtjes eend. De mosselvisser kan de eend zeer kort benaderen en stelt vast dat het een Eidereend is. Deze soort kent hij goed van de Waddenzee waar hij jaarlijks mosselzaad vist. Pas op het allerlaatste moment vliegt de eend op van een nest met daarin zeven grote vaalgroene eieren. De heer Schot neemt een van de eieren mee en blaast deze thuis uit en bewaart het. In de loop van 1988 komt dit verhaal de auteur - toevallig - ter ore. Hij legt kontakt met de heer Schot en krijgt het ei te zien, dat stellig als dat van een Eidereend wordt gedetermineerd. Bovendien klopt de beschrijving en het gedrag van de broedende eend met die van een Eidereend. Hoewel over het broedre- sultaat niets bekend is vormt bovenstaande waarneming het eerste gedocumenteerde broedgeval van een Eidereend in Zuidwest-Nederland. De Eidereend in Nederland In Europa vormen de Nederlandse Waddeneilan den de zuidelijkste broedplaats van de Eidereend. Er zijn incidentele broedgevallen bekend uit West- Frankrijk (Cramp Simmons 1977) maar deze dragen geen permanent karakter. De soort vestig de zich in Nederland in 1906 op Vlieland waarna een uitbreiding volgde over de andere Wadden eilanden. Vanaf 1925 groeide het aantal broedpa- ren gestaag tot 6000 in 1960 (Teixeira 1979). Een grote sterfte in de beginjaren zestig als gevolg van lozingen van gechloreerde koolwaterstoffen - die eind 1965 werden gestaakt - veroorzaakte een ster ke afname. In 1968 bereikte de soort zijn diepte punt; er broedden toen nog ca. 1000 paar in Ne derland (Teixeira 1979). Inmiddels herstelt de Eidereend zich van deze Vrouwtje Eidereend, broedt zonder tussendoor te gaan eten een maand lang op haar eieren. FotoHenk Harmsen. 50

Sterna | 1988 | | pagina 50