Duidelijk is dat met deze uitgave het jaarlijkse Schou- wen-Duivelandse broedvogeloverzicht weer een stukje verder is gegroeid. We hopen dat deze presentatie van de gegevens vele lezers en gebruikers van het broedvogelo verzicht zal bevallen, zodat we volgend jaar met goede moed nog een stapje verder kunnen gaan. Dit rapport is te bestellen bij Cor Berrevoets, Caustraat 11, Zierikzee. (Kosten: f 4,incl. porto.) Vogelwerkgroep Schouwen-Duiveland Langs de oevers van de Gouwe Tergelegenheid van de Europese Campagne voor de Lan delijke Gebieden 1987-1988 werd door Harry Verkaart en Rita de Ligt een fietsroute beschreven die de bovenstaan de titel meekreeg. De route voert door het kleinschalig polderland ten noorden van Zierikzee langs de voormali ge oevers van oude geulen als de Gouwe, het Dijk water en de Sonnemare. De routebeschrijving is in te zien en te verkrijgen op vergaderingen en lezingen van de Natuur- en Vogelwacht. Nestkasthandleiding Niemand zal precies kunnen zeggen hoeveel nestkasten er hangen op Schouwen en Goeree, maar het zijn er ze ker heel wat. Zowel bij particulieren in de tuin als in een aantal natuurgebieden komen we ze tegen. De meeste nestkast-ophangers willen gewoon plezier beleven aan het volgen van een vogelgezin, wat immers op deze ma nier goed mogelijk is. Anderen willven nog wat meer be reiken met nestkasten en vooral voor hen is de onlangs verschenen „Nestkasthandleiding" van de Jeugdbonds uitgeverij een nuttig boek. Van groot belang voor de auteurs van dit boek is de vraag waarom de nestkasten gebruikt worden; gaat het om een bepaald onderzoek, is educatie het belangrijkste, of wil je veel insectenetende vogels in je bos hebben? Al die verschillende manieren van werken met nestkasten vereisen een andere aanpak, die in dit boekje op duidelij ke wijze wordt besproken. Het boek is zo opgezet dat je eerst een doel voor je nestkastwerk moet zoeken. Daarna wordt besproken hoe een nestkastprojekt opgezet kan worden, wat voor soort kasten er zijn en hoe die gemaakt kunnen worden (met duidelijke bouwtekeningen), wat je kunt doen om nestkasten tegen predatoren te bescher men, welke vogels (en eventueel andere beesten) je in de nestkast kunt verwachten en hoe een nestkastonderzoek uitgewerkt dient te worden. Het geheel wordt besloten met een uitgebreide literatuur- en adressenlijst. Voorwaar een heleboel informatie op 183 pagina's! Duidelijk is dat de auteur het verschijnsel nestkast se rieus nemen. Ik ken geen ander geschrift in de Neder landse vogelliteratuur dat zo uitgebreid op deze materie ingaat en de voors en tegens goed in kaart brengt. Het valt te hopen dat iedereen die wel eens met nestkasten te maken heeft dit zeer zinvolle werkje aan zal schaffen. En, alsof de prima inhoud nog niet genoeg is, het boekje is ook nog eens fraai vormgegeven. Daar kan menige niet low-budget uitgeverij een punt aan zuigen! Een speciaal compliment nog voor de sfeervolle tekeningen aan het begin van elk hoofdstuk. Jammer alleen dat er wat veel taaifoutjes in de tekst staan en vooral: dat de pagina's 113 tot en met 128 in mijn exemplaar verkeerd gebonden waren. Hopelijk een euvel dat zich tot dit exemplaar beperkt. FRANK NOP PERT, PAUL SCHEEPERS, JAN D. SMITS: Nestkasthandleiding, een leidraad voor het bouwen en het gebruik van nestkasten voor onderzoek, natuurbescherming en educatie. Tweede, geheel herziene druk, Jeugdbondsuitgeverij, Utrecht 1988. ISBN 90-5107-001-2. Het boek is te verkrijgen door overmaking van f 15, op giro 130.28 t.n.v. bureau KNNV-Hoogwoud, onder vermelding van „Nestkastenhandleiding". J-W. V. Oosterschelde-milieu nog steeds bedreigd In 1974 werd het historische besluit genomen de Ooster- schelde niet af te sluiten door middel van een dam. In plaats hiervan werd een stormvloedkering gebouwd, waardoor het getij grotendeels kon worden gehand haafd. Bijna 8 miljard is geïnvesteerd (o.a.) om het unie ke getijde-ekosysteem (zij het in beperkte omvang) te be houden. De Oosterschelde is van groot belang voor watervogels, zeldzame wiersoorten, bodemfauna en in de toekomst mogelijk ook voor zeehonden. De overheid kende aan het gebied de hoofdfunktie natuur toe. Toch wordt het Oosterschelde-milieu nog voortdurend be dreigd door verschillende ontwikkelingen en er zijn aan- wijzigingen dat de natuurwaarden achteruit zijn gegaan. Met name het verstorende effekt van de toegenomen re- kreatie is zeer verontrustend. Een groot deel van de be dreigingen ligt in de invloedssfeer van gemeenten en wa terschappen, maar deze hebben te weinig oog voor de natuurbelangen. Om de lagere overheden nog eens op hun verantwoorde lijkheid te wijzen heeft het Delta-overleg een aantrekke lijke, kleurige brochure uitgegeven, waarin wordt uitge legd hoe het Oosterschelde-ekosysteem funktioneert en hoe groot de (internationale) betekenis is. Ook wordt aangegeven welke bedreigingen er bestaan en wat de la gere overheden kunnen doen om de natuurwaarden te behouden en te versterken. Samenstelling en uitgave: Delta-overleg, Goes, 1988. Pp. 24. Prijs f 1,(exkl. porti). Te bestellen bij Mi lieu Boek, Henri Polaklaan 42, 1018 CT Amsterdam, telefoon 020-244989. 86

Sterna | 1988 | | pagina 86