Polderse Kreek, Reuzenhoek Zaamslag. en Saeftinghe. Het is dan ook begrijpelijk dat deze na men in de titel van het boek zijn terug te vinden. Marc Buise en Franklin Tombeur, de auteurs van de soortbeschrijvingen, bewijzen over een gedegen algeme ne vogelkennis te beschikken. Voor wie de lange litera tuurlijst doorneemt is dat ook niet verwonderlijk. Het is verleidelijk om de informatie uit dit boek te vergelijken met b.v. die van „De Vogels van Schouwen-Duiveland". Hopelijk zal inderdaad op deze manier van het boek ge bruik gemaakt gaan worden. Daarnaast moet deze uitga ve een stimulans betekenen voor hen, die in andere delen van Zeeland met hun avifauna bezig zijn. Voor dit mo ment kunnen we de heren Buisse en Tombeur en al die Zeeuws-Vlaamse vogelaars die het hunne hebben bijge dragen aan de totstandkoming van dit boek van harte fe liciteren met deze kroon op vele jaren Zeeuws-Vlaams vogels kijken. U koopt het boek toch ook? BUISSE, M. A. F. L. L. TOMBEUR: Vogels tussen Zwin en Saeftinghe, De avifauna van Zeeuws-Vlaan- deren. Uitgave Stichting Natuur- en Recreatieinformatie, in sa menwerking met natuurbeschermingsverenigingen De Steltkluut en 't Duumpje. J-W. V. Landschapsoecologie van de Nederlandse kust Dr. H. Doing brengt gehele kustgebied in kaart. Deze zomer is een uitzonderlijk boek verschenen over het Nederlandse duin- en kweldergebied, onder de titel „landschapsoecologie van de Nederlandse kust". Het onderzoek van de Wageningse vegetatiekundige dr. H. Doing is thans gebundeld in een standaardwerk met 3 grote kaarten plus legendablad in vijf kleurendruk. Het boek geeft verklarende teksten, alsmede zeer interessante verhandelingen over de geschiedenis van vegetatie en landschap en over de geologische ontwikkelingen. Het boek is uitgegeven door de Stichting Duinbehoud en de Stichting Publikatiefonds Duinen, terwijl het Prins Bernhard Fonds de druk van de kaarten subsidieerde. Om eenheid te brengen in de veelheid van lokale onder zoekingen en om een basis te verschaffen voor planning en beheer op nationale schaal, begon Henk Doing in 1957 zijn overzichtskartering. Het werd grotendeels uit gevoerd bij de Vakgroep Vegetatiekunde, Plantenoecolo- gie en Onkruidkunde in Wageningen, met de hulp van vele studenten en medewerkers. Het resultaat is in meer dere opzichten opmerkelijk. Het beschrijft een enorm groot gebied op een uniforme, goed doordachte wijze en het draagt sterk het persoonlijke stempel van de auteur, „los van de knellende banden van een school". Het kan met recht een levenswerk worden genoemd. De kaarten zijn bovendien uitzonderlijk fraai en overzichtelijk. Zoals de auteur tijdens de officiële presentatie bena drukte, zijn de kaarten er niet om zomaar aan de muur te hangen, maar om te gebruiken. Geen enkele duinbe heerder of duinonderzoeker kan om deze publikatie heen. H. DOING, 1988. Landschapsoecologie van de Neder landse kust: een landschapskartering op vegetatiekundi ge grondslag. Stichting Duinbehoud/Stichting Publika tiefonds Duinen, Leiden. 228 pp. Geïllustreerd, met 5 kaartbladen in kartonnen omslag. ISBN 90-72021-02-9. Prijs f 49,50, voor donateurs Stichting Duinbehoud f 35,(incl. verzendkosten). Te bestellen op giro 3505200 t.n.v. Stichting Duinbehoud te Leiden o.v.v. „Boek Doing". 89

Sterna | 1988 | | pagina 89