Strandplevier, een soort die profiteerde van de aanleg van de Deltawerken, maar nu na de voltooiing daarvan weer in aan tal achteruitgaat. Foto: Henk Harmsen. dat deze geen invloed hadden op de Groene Specht. Blijkbaar is hier sprake van een zeer ge zonde populatie. Van de Kwartel werd voor de tweede maal in de ja ren tachtig een territorium vastgesteld, ditmaal na bij Schuddebeurs. In Schuddebeurs doet de bosvo gelbevolking nog steeds wat onvolledig aan. De Boomkruiper ontbrak er dit jaar en soorten als Matkop en Boomklever hebben het gebied nog steeds niet ontdekt. Daar staat tegenover dat soor ten als Ransuil, Wielewaal en Tuinfluiter dit wel hebben gedaan en in zeer redelijke aantallen voor komen. De trots van Schuddebeurs blijft natuur lijk de Blauwe Reiger-kolonie, waar de laatste jaren weer groei in zit. Dit jaar waren er 41 be woonde nesten, verspreidt over Heesterlust en Mon Plaisir. Het meest opvallende in de struwelen rond de Ou- werkerkse Kreken is het feit dat de Sprinkhaanriet- zanger hier voor het tweede achtereenvolgende jaar aanwezig was. Daarmee lijkt de eerste vesti ging van de soort buiten de Westhoek een feit. Een van de weinige andere mooie bos- en struweel- gebieden buiten de Westhoek is de Schelphoek. De kreek en de bossages eromheen zijn een steeds waardevoller natuurgebied aan het worden. De broedvogelstand geeft hier een aardige demonstra tie van. In 1988 werden o.a. 1-2 terr. Ransuil, zo'n 20 terr. Tortelduif, 1 terr. Boompieper, 7 terr. Nachtegaal, een kleine 30 terr. Kleine Karekiet, 34 terr. Tuinfluiter en 3 terr. Wielewaal geteld. De laatste jaren zit er een stijgende lijn in de aantal len. Als het gebied de kans krijgt om zich verder te ontwikkelen kunnen we hier de komende jaren nog leuke verrassingen tegenkomen. Conclusie Dit voorlopige overzicht geeft al aan dat Schou- wen-Duiveland zijn naam als rijk broedvogelge- bied weer waar maakte in 1988. Een aangename constatering, die echter wel de nodige verantwoor delijkheden met zich meebrengt voor de plaatselij ke natuurbeschermers. Alhoewel: alleen voor de natuurbeschermers? 11

Sterna | 1989 | | pagina 13