Door een telefoongesprek op de avond van de 14de januari, met Hans van Buel, lid van Vogel werkgroep „De Klaamper" uit Roosendaal, hoor de ik dat op deze dag aan „het eind van de mid dag" een groep van 108 Kleine Zwanen pleisterde en fourageerde op grasland ter hoogte van „Boon- hil". Dat ligt tussen Steenbergen-Kruisland in een rustig poldergebied, even ten zuidoosten van de kreek „De Roode Weel". Vier Wilde Zwanen en negen Knobbelzwanen verbleven in dezelfde groep. Juvenielpercentages waren helaas niet ge noteerd. De afstand van deze pleister/fourageer- plaats tot de Dintelse Gorzen bedraagt hemels breed ongeveer IVi kilometer. Om uitsluitsel te verkrijgen besluit ik de volgende dag voor zonsopkomst op enige afstand van de eventuele slaapplaats aanwezig te zijn. Aldus op zondagmorgen mezelf opgesteld bij de kop van de Sasdijk aan de monding van de Steenbergse Vliet en het Benedensas. Het wordt langzaam dag, de lucht is helder, halfbewolkt. Er staat een matige wind (4-5 Bf.), het is droog, redelijk zonnig en on geveer 3-5 °C. Om 8.18 uur ontdek ik in De Baai enkele halzen van Kleine Zwanen! De vogels zijn net zichtbaar achter de ongeveer anderhalve meter hoge schor- rand. Een tiental zwanen komt in beeld, ze dobbe ren rustig rond en poetsen zich regelmatig. 8.26 uur. Luid geroep, er vliegen zwanen op: 1. 22. ex. waarvan 7 juv., zonder aarzelen in doelgerichte vlucht over de Driebroe- derspolder, de Koningsoordpolder in. 2. 8 ex. adulten, doen hetzelfde, echter een andere richting uitvliegend; over de Steenbergse Vliet, over de Heense Pol der, links langs het dorpje De Heen richting? 8.31 uur. Luid geroep, opnieuw opvliegers; 3. 20 ex. waarvan 5 juv. 4. 6 ex. waarvan 2 juv., volgen dezelfde weg als groep 1. 5. 5 ex. adult, volgen dezelfde weg als groep 2 echter rechts langs het dorp De Heen. 8.36 uur. Na alweer geroep volgt de laatste groep; 6. 23 ex. waarvan 11 juv., ze volgen dezelf de weg als groep 1, 3 en 4. Totaal dus 84 Kleine Zwanen waarvan 25 juveniel. De vermoedens omtrent de aanwezigheid van een slaapplaats zijn nu bevestigd. Op dezelfde plaats sliepen o.a.: 46 Grauwe Ganzen, 270 Rotganzen en 5 Blauwe Kiekendieven (1 volwassen mannetje en 4 vogels in „vrouwtjeskleed"). Van nu af aan zal ik regelmatig een ochtendtrek- telling herhalen. Via betere contacten/overleg met o.a. mensen van de Vogelwerkgroep „De Klaam per", moet het toch mogelijk zijn, een vollediger beeld van een zo tot de verbeelding sprekend en mooi dier, als de Kleine Zwaan, in Noord-West- Brabant te scheppen! Tot besluit een intrigerende en vermeldenswaardi ge waarneming uit het vorige winterseizoen op 16 januari 1988, tijdens een simultaan/boottelling met een vaartuig van Rijkswaterstaat, in het Krammer-Volkerak. Bij de Plaat van de Vliet ten oosten van de Philipsdam telde ik, negen maanden na de afsluiting van genoemde zeearm, in totaal 280 Kleine Zwanen, inclusief 17 juvenielen. Nog 9 ex. waarvan 5 juveniel verbleven langs de waterlijn bij de Slikken van de Heen-West. Opvallend was het ononderbroken grondden bij vrijwel alle dieren. Op 19 december 1987 verbleven op dezelfde plaats, langs de Philipsdam 67 ex. Zij vertoonden hetzelf de gedrag, van deze groep heb ik helaas geen juve- nielpercentage kunnen vaststellen. Merkwaardig genoeg nam ik diezelfde winter in mijn omgeving, buiten enkele kleine groepjes (minder dan 10 ex.) geen Kleine Zwanen waar. Langs de waterlijn van de Krammerse Slikken, aan de overzijde, de Zuid-Hollandse oever van het Krammer-Volkerak zag ik ook al enkele Kleine Zwanen. Van een eventueel voorkomen op de uit gestrekte „Hellegatsplaten" is mij niets bekend. Een conclusie mag zijn dat, voor wat het onder zoek aan Kleine Zwanen betreft we nog even ver der kunnen. Tot een volgende keer! M. Jongenelen, Boompjesdijk 10, 4671 PR Dinteloord. Tel. 01670-67576. fabel 1: Broedvogels Dintelse Gorzen 1988, BSP-project soort aantal soort aantal Fuut 1 Patrijs 6 Kuifeend 5 Fazant 15 Bergeend 20 Kleine Karekiet 6 Meerkoet 5 Rietzanger 1 Kievit 70 Tapuit 3 Scholekster 50 Zwarte Roodstaart 1 Tureluur 45 Koekoek 2 Kluut 55 Veldleeuwerik 25 Bontbekplevier 3-4 Graspieper 20 Strandplevier 18 Gele Kwikstaart 3 Bruine Kiekendief 3 Rietgors 2 Velduil 1 Kleine Zwanen foeragerend op akkerland. Foto: Henk Harmsen. 15

Sterna | 1989 | | pagina 17