Hollandse buffelpikkers 19 maart 1988 Nog een telling met slecht zicht. Aangezien ook de telgegevens van enkele belangrijke gebieden ont breken (o.a. Oude Oostdijk en Kwade Hoek) zijn de totalen voor enkele soorten te laag. Tabel 2: Aantallen roofvogels op Goeree-Overflakkee. Vermeldenswaard zijn de 1000 Brandganzen op de Menheerse Plaat en 500 ex. van dezelfde soort op de gorzen van Stad. Van de bijna 700 Rotganzen kwamen er 400 voor in de Kouden Hoek. Soort okt. '87 nov. '87 dec. '87 jan. '88 feb. '88 mrt'88 Bruine Kiekendief 9 2 10 7 7 4 Blauwe Kiekendief 17 11 17 11 7 2 Sperwer 3 2 9 5 8 Buizerd 16 23 19 28 33 3 Ruigpootbuizerd 2 2 7 2 5 Torenvalk 26 31 35 29 26 19 Smelleken 3 1 3 1 Slechtvalk 2 2 1 Roofvogels De Torenvalk heeft zich weer hersteld na de inzin king van de laatste 3 jaar. Kees de Kraker In Nederland kennen we geen gespecialiseerde vogels die hun voedsel voor een belangrijk deel op de rug van een herkauwer of in de bek van een krokodil opscharrelen, zoals dat uit de tropen bekend is. Toch zien we hier af en toe wel degelijk een vogel op de rug van het aanwezige vee zitten. Hieronder volgt een lijstje met vogels die door mij op verschillende soorten vee zijn waargenomen, aan gevuld met enkele waarnemingen van Gert-Jan Buth. Mogelijk zijn er lezers die nog andere vogelsoorten op vee hebben gezien of dezelfde vogels op andere diersoorten. Het zou aardig zijn als zij hun waarne mingen eens naar het redactie-adres opstuurden. Misschien zag je vroeger wel meer, of juist minder, vo gels te paard, te koe, te geit of zelfs te varken zitten. Graag even een berichtje dus. Spreeuw Wellicht is dit de meest algemene vogels die op diverse diersoorten gezien wordt. Dit hangt samen met het massaal voorkomen van deze soort in weidegebieden, waar naar allerlei insekten wordt gespeurd. De spreeuw wordt, evenals de overige soorten, het meest op schapen gezien. Naast het feit dat schapen een warrige vacht hebben waarin mogelijk veel insekten zitten of blijven hangen, zal de belangrijkste reden ongetwijfeld zijn dat een schaap een erg mak dier is dat bovendien niet over een gevaarlijk zwaaiende staart beschikt. Dit temeer, omdat in veel gevallen deze dieren meer als uitkijkpost dan als foerageergebied benut worden. Vooral in een wat hogere begroeiing kan dat zijn voordelen hebben. Verder worden spreeuwen af en toe op koeien en paarden gezien. Hier zie je ze in verhouding meer voedsel zoeken als op een schaperug. Niet dat alleen op de rug van het beest naar insekten wordt gezocht, ook de hals en de kop tot in de neusgaten (zoals ik een keer zag bij een paard langs de Meeldijk), worden aan een nauwgezette inspektie onderworpen. Ekster Na de Spreeuw is de Ekster ongetwijfeld de meest voorkomende vogel op Neerlands veestapel. Bij de plaatselijke boekhandel vond ik zelfs een fraaie aanzichtkaart waarop zo'n situatie is vastgelegd (zie foto). 18

Sterna | 1989 | | pagina 20