KA 1047 - het kaartenhuis. Foto: Wil Meinderts. Nog meer als de Spreeuw heeft de Ekster de gewoonte om vanaf een hoger gelegen punt de omgeving te verkennen. In open-boomloze-gebieden wordt daarbij vaak gebruik ge maakt van paaltjes van de omheining. Wanneer ook deze ontbreken en er zijn wel scha pen in de buurt, zal de vogel al snel op zo'n beest wippen om de omgeving te overzien terwijl en passant de vacht op insekten wordt nageplozen. Schapen laten zich dat meest al zonder blikken of blozen welgevallen. Zo zag ik op de Hompelvoet een schaap met een Ekster op zijn kop, waarvan de staart voor één van z'n ogen hing, rustig verder lopen. Zelf heb ik nog geen Eksters op andere dieren als schapen zien zitten, maar het zou me niet verwonderen als dat wel voorkomt. Kauw Ook deze kraaiachtige wordt af en toe op schapen gezien, maar wel beduidend minder als Eksters. Regelmatig zag ik ze in het weiland wel dichtbij de schapen foerageren, waarbij ze op dezelfde manier als Steenlopers schapekeutels omkeerden om maden van vliegen, kevers enz. te vinden. Ook voor Eksters vormen de uitwerpselen van vee een belangrijke voedselbron, koeieplakken bij voorbeeld worden door deze vogels helemaal opengepikt. In de broeiende massa onder het ver droogde oppervlak barst het na enige tijd immers van de vliegenmaden. Toename van Eksters aan de rand van de hei bij Hilversum werd door onderzoekers in verband gebracht met het uitlaten van honden die hier hun behoefte deden. Hieruit werden door Eksters ondermeer de slecht ver teerde hondebrokjes gegeten - een typisch welwaartsverschijnsel dus. Op honden zijn bij mijn we ten nog geen Eksters waargenomen of het moest zijn dat ze er eens eentje plagend aan z'n staart getrokken hebben. Mijn verdere waarnemingen van vogels op dieren beperken zich tot een Grutto die na een balts- vlucht op een schaap landde en daar korte tijd bleef staan.

Sterna | 1989 | | pagina 21