Kaart van 3880 dische kers en sjalotten. De sjalottenteelt is de laatste jaren sterk afgenomen. Momenteel zijn vroege aardappelen en bloemzaden de belangrijk ste gewassen, maar de zaadteelt staat de laatste ja ren ook sterk onder druk. Door de opkomst van de verblijfsrecreatie zijn he le stukken van het gebied (naar schatting 30%) niet meer in agrarisch gebruik maar zijn de voor malige akkertjes volgebouwd met recreatie woningen zoals op de „Klepperstee", „de Kriekel" en de „Horrelshoogten". Daarnaast is er een stuk volgebouwd met woning wetwoningen (de zg. „Middelduinen")* en zijn er vele huizen bijgebouwd tussen de lintbebouwing. Veel agrarische percelen zijn omgetoverd tot sier- tuinen en paardeweitjes. Al met al is na de Tweede Wereldoorlog de kwaliteit van het landschap enorm achteruitgegaan. Van de Haogten is thans nog zo'n 80 km over, waarvan ongeveer 10% met een kruidenvegetatie. Van de landschapselementen van voor het uitmij- nen is nagenoeg niets overgebleven. Er zijn nog en kele min of meer gave haemeten, zoals bijvoor beeld op de „Kleistee". Er zijn nog enkele Kaart van 1948 restantjes van elzemeten en nog een paar honderd meter schurveling. Tot slot Ondanks de grote achteruitgang van de laatste 30 jaar is het nog steeds een uniek gebied, zowel voor wat betreft de natuur- als de landschappelijke waarde. In de huidige beleidsvoornemens van de overheden wordt dit thans erkend en ook in de deeladviezen „landschapsbouw" en „natuur, landschap en cultuurhistorie" van de landinrich ting wordt er veel aandacht aan het gebied ge schonken. In een volgend artikel zal worden ge tracht een beeld te schetsen van de natuurwaarden van dit gebied en aan de manier waarop er op ver schillende fronten (gemeente met bestemmings plan en landschapsbeleidsplan; de provinvie met het streekplan; de rijksoverheid met o.a. de Nota Landelijke Gebieden en vooral de landinrichting) kan worden gewerkt aan het behoud en liefst nog versterken van deze unieke landschappelijke- en natuurwaarden. Literatuur 1. KLEPPER, J. „De haaygemeten op Goeree en het uitmijnen „daarvan", uit „Van Westvoorne tot St. Adolfsland". 2. STAATSBOSBEHEER, mei 1987. Deeladvies land schapsbouw Ouddorp-West. Figuren en kaartjes bij dit artikel zijn afkomstig uit de onder (1) genoemde bron. Opgeschoonde zandwal, de „Kleistee", maart 3983. Foto: Krijn Tanis. Dit betreft niet het binnenduingebied Middelduinen, maar een gebied aan de Westkant ervan. Een haemetegebied dal in 1936 is uitgemijnd en waar in '48 met woningbouw is begonnen.

Sterna | 1989 | | pagina 28