Beheersaktiviteiten Goeree-Overflakkee 1988-1989 Kees van 't Zelfde en Anton Tromper Teruglopende belangstelling Terugkijkend naar het afgelopen jaar zien we dat de gemiddelde opkomst per aktiedag iets aan het dalen is. Ook landelijk blijkt dit zo te zijn. Recent is er door de Stichting NLB te Gouda een onder zoek gedaan om inzicht te krijgen naar de oorzaak van deze terugloop onder de vrijwilligers. Bij een aantal verenigingen blijkt deze terugloop zelfs 75% te zijn. Voor onze vereniging is dit 12,5% ten opzichte van 1987 en 30% ten opzichte van 1986! De voornaamste redenen voor het wegblijven op de aktiedagen zijn volgens het onderzoek aller eerst van sociale aard en in de tweede plaats is er te weinig binding met de vrijwilligers groep. Men zou dus kunnen concluderen: hoe groter de bin ding des te minder is het verloop. Voor de vereni ging zou het een mooie uitdadiging zijn om hier iets aan te doen. Winter De winteraktiviteiten zijn evenals vorig jaar zon der ongelukken verlopen. Voor een ieder was er evenals in voorgaande jaren een ongevallen en een W.A.-verzekering afgesloten. Het Elzenmeetperceel aan de Hofdijkseweg te Ouddorp heeft zich mede door ons onderhoud uitstekend ontwikkeld. Een wandeling in dit ge bied is, zeker in het voorjaar, zeer de moeite waard. De wilgenaanplant kon door het ontbreken van stekmateriaal niet doorgaan. De door ons bestelde stekken, 150 stuks, bij de NLB te Gouda konden, doordat het Rijk haar subsidie introk niet afgele verd worden. Voor 1989 zullen we voor ons eigen stekmateriaal zorgen. De overige knot- en onder houdswerkzaamheden zijn naar ieders tevreden heid verlopen. Zomer De aktiviteiten in deze periode zijn voor 1988 al leen in en rond de trambaan te Stellendam ge weest. Ondanks de slechte zomer is het maai- en hooiwerk uitstekend verlopen. Het grootste deel is door derden uitgevoerd. Na vijf jaar onderhoud zien we qua plantengroei uitstekende resultaten. Veel nieuwe soorten en voor sommige zelfs een verdubbeling. Gewerkte uren Nog enkele cijfers over 1988. Het aantal aktieda gen bedroeg 5 (1987: 6) met een gemiddelde op komst van 7 personen (1987:8) per dag. De hoogste opkomst op één aktiedag was 17 personen (mooi weer en veel hout). Het man-uur totaal voor 1988 is 170 uur (1987: 200) ofwel 5 weken werk voor één persoon. Het werk door derden is hierin niet opge nomen, zij hebben ongeveer 30 uur voor ons gewerkt. Planning aktiviteiten 1989 De aangekondigde overname van een dijk te Goe dereede is nog niet helemaal rond. De slechte erva ringen met de vorige dijken spelen hierin een grote rol. De winteraktiviteiten vinden steeds plaats op de laatste zaterdag van de maand van 8.30 tot 13.00 uur. De zomeraktiviteiten hangen qua tijdstip af van de weersgesteldheid. April-mei Wilgen aanplanten te Ouddorp Juli-september Maaien en hooien trambaan te Stellendam Najaar-winter 1988-1989 Sloot schoonmaken trambaan te Stellendam Wilgen knotten, Krammerweg te Ooltgens- plaat Onderhoud Elzenmeet te Ouddorp Rest achterstallig onderhoud Polderbos te Ouddorp Wilgen aanplanten. Liefhebbers voor de aktiviteiten kunnen zich aan melden bij de coördinatoren. De definitieve data staan steeds in de aktiviteiten-agenda van de ver eniging. Langs deze weg willen wij alle vrijwilligers, die het afgelopen jaar hebben meegeholpen, hartelijk be danken voor hun hulp. Het komend seizoen reke nen we weer op jullie! i 27

Sterna | 1989 | | pagina 29