Korte bijdragen Aktiviteitenkalender Vereniging Natuur en Landschapbescherming Goeree Overflakkee Onderstaand zijn de geplande aktiviteiten voor 1989. In de volgende Sterna zullen de data weer worden geaktua- liseerd. Belangrijke data zoals lezingen, excursies en ter reinbeheer zullen ook via de krant bekend worden ge maakt. Bij twijfel altijd even bellen naar een van de koördinatoren. 17 april Start inventarisatie planten werkgroep 4 mei Vroege vogels wandeling 6.00 uur Goe dereede (geluiden excursie) 11 mei Vergadering bestuur en koördinatoren 1 juni Vergadering bestuur en koördinatoren 17 juni Excursie in de Hoeksewaard, naar de Essenplaat en de Oude Maas 30 juli Maaien trambaan te Stellendam 3 augustus Vergadering bestuur en koördinatoren 7 september Vergadering bestuur en koördinatoren 30 september Maaien slootkant trambaan te Stel lendam 5 oktober Vergadering bestuur en koördinatoren 8 oktober Nationale vogeltrekdagtelling 28 oktober Slaapplaats maken vleermuizen in Goe dereede 2 november Vergadering bestuur en koördinatoren 16 november Najaarslezing 25 november Aktiedag terreinbeheer, wilgen knotten Krammerweg Ooltgensplaat 7 december Vergadering bestuur en koördinatoren. De plantenvverkgroep determineert elke eerste en vierde maandagavond van de maand. Op deze avonden worden dan voornamelijk gedroogde planten gedetermineerd. De buiten aktiviteiten zijn steeds op maandagavond dit na 17 april 1989. De plaats is bekend bij de koördinato ren van de plantenwerkgroep. De broedvogelinventarisaties zijn steeds op wisselende dagen en tijden. Liefhebbers voor dit werk kunnen zich altijd opgeven bij Krijn Tanis. Ook bijzondere waarne mingen van broedgevallen blijven welkom. Deze worden ingetekend op een zgn. B.S.P. kaart. Wat voor u niet bij zonder is kan het voor ons wel zijn! Nestkasten. Sinds kort zijn er weer mezenkasten bij de vereniging in voorraad. Deze zijn af te halen of te bestel len bij Krijn Tanis, Dorpsweg 16 te Ouddorp. De kosten zijn 12,50 per kast. Op verzoek kunnen ook andere kasten worden gemaakt. We geven u graag advies welke kast(en) en waar u ze in uw tuin kunt ophangen. Uitgave. Nog steeds verkrijgbaar bij de penningmeester het boekje „De Kreken van Oostflakkee" (mei 1980) en het boekje „De Krammer" (maart 1984). De kosten hier van zijn 3,per stuk of 5,voor beide boekjes (excl. portokosten). U kunt deze boekjes alsnog in uw bezit krijgen door overmaking op onze postbankreke ning 2940138 2,50 per boekje extra voor porto) of door deze bij de penningmeester af te halen. Slaapplaats Gele Kwikstaart bij Burghsluis Er zijn zo van die verrassingen..., elke vogelaar kent ze. Ieder natuurtochtje levert wel iets leuks of waardevols. Is het geen bijzondere waarneming, dan in ieder geval wel een typische seizoensindruk. Een Visdief horen is op zich niets bijzonders; maar de eerste visdiefgeluiden in april bezorgen je toch elk jaar weer een fijn gevoel. Zil verplevieren zie je volop, maar het horen overvliegen van een groepje in een zwoele midzomernacht laat je tintelen. Op 6 september 1988 deed ik een rondje inlagen. In de Koudekerkse inlagen renden twee Patrijzen continue achter elkaar, wel een half uur lang. Witgatjes en Groen- pootruiters in de slootjes, het najaar is in aantocht. Vier weidepalen met vier Tapuiten er op, duikvlucht naar in- sekt en weer terug op de paal, de Grauwe Vliegenvanger methode. Even paniek als de eerste Blauwe Kiekendief overvliegt. Inlaagje Burghsluis, even kijken of daar ook wat ruiters, Kluten en Tureluurs zijn. Natuurlijk zijn ze er. Plotseling is de lucht vol Gele Kwikstaarten, als een de ken stijgen ze op uit het riet van het kleine inlaagje. De oorzaak ligt bij twee schermutselende kiekendieven, een Blauw en een Bruin-vrouwtje. Ik tel zeker tweehonderd Gele Kwikstaarten en een tien tal Witte. Nadat de kiekendieven zijn verdwenen keert de meute kwikstaarten weer terug, het zal een slaapplaats zijn, want het is al laat en het schemert reeds. Dergelijke slaapplaatsen zijn nog niet zo bekend op ons eiland. Naast de Maire wisten we nog geen andere op te noemen. Het is wellicht een aardig thema om de komende jaren eens wat beter te letten op slaapplaatsen van diverse soorten zangvogels. Ted C. J. Sluijter Slaapplaats van Brilduikers op het Dijkwater (1) Op 27 december 1988 zagen wij 's morgens om ongeveer negen uur nabij het Dijkwater een groepje Kemphanen. Het biotoop leek ter plaatse op de slaapplaats aan de Braakmankreek in Zeeuws-Vlaanderen. Daarom beslo ten wij op het einde van de dag de plaats nog eens te be zoeken om na te gaan of er Kemphanen kwamen slapen. Aangekomen zagen wij geen enkele Kemphaan, maar we stelden wel vast dat aan de noordzijde van het Dijkwater Brilduikers kwamen slapen. Het aantal verraste ons nog al. In totaal kwamen er 1355 vogels laag over de dijk vliegen om op het Dijkwater de nacht door te brengen. Aanvankelijk konden we nog onderscheid maken tussen vogels in „mannetjeskleed" en vogels in „vrouwtjes kleed". Later was het daarvoor te donker. Van de 955 vo gels was 24,6% in „mannetjeskleed". Henk Castelijns, Kasteelstraat 25, 4553 BA Philippine Jaap Poortvliet, Noorddijk 9, 5442 NA Hoek 28

Sterna | 1989 | | pagina 30