Samen een molen kopen Sinds kort is er voor de inwoners van Goeree-Overflakkee een mogelijkheid om hun elektriciteit op een milieuvriende lijke manier op te wekken. ledereen die op het eiland woont, kan namelijk lid worden van de vereniging Deltawind. Het doel van deze vereniging is, kleinverbruikers van elektriciteit (vnl. gezinnen en kleine bedrijven) de mogelijkheid te geven met elkaar een wind molen te kopen. Wanneer de molen is aangeschaft wordt deze op een windrijke plek gezet en aldaar aangesloten op het openbare elektriciteitsnet. De windenergie wordt via dit elektriciteitsnet getransporteerd naar de huizen van de leden. Op deze manier beschikken de leden over letterlijk brandschone energie, opgewekt met hun eigen windmolen. De Schouwse lezers van de Sterna zijn inmiddels al ver trouwd met het verschijnsel windmolenvereniging. In Zeeland is namelijk op initiatief van de Zeeuwse Milieu federatie in 1987 de vereniging Zeeuwind opgericht. Alle Zeeuwen hebben zo de mogelijkheid om hun huizen van schone stroom te voorzien. Een groot aantal gezinnen is inmiddels al aangesloten op drie windmolens die Zeeu wind in april 1988 op Zuid-Beveland in gebruik nam. Om windmolens te kopen heb je behoorlijk wat geld no dig. Een molen die tot nu toe veel door windmolenvere nigingen wordt gekocht kost kant en klaar zo'n anderhal ve ton. Hierop wordt momenteel door de overheid een subsidie verstrekt van 37%. Dat betekent wel dat er nog een kleine honderdduizend gulden overblijft. Dit bedrag moeten de leden zelf op tafel leggen. Het wordt tenslotte hun windmolen. De leden geven de ver eniging een lening van minimaal honderd gulden en maximaal duizend gulden. Over dit bedrag ontvangen zij jaarlijks een rentevergoeding. De hoogte hiervan wordt afgeleid van het Postbank rente tarief (momenteel 5%). Als er voldoende geld binnen is en wanneer ook alle andere zaken geregeld zijn wordt de molen geplaatst. De elektriciteit die de molen opwekt wordt zoals eerder al gezegd doorgeleverd aan de leden. Maar voor het ge mak blijft ieder lid gewoon z'n EMGO-rekening betalen en betaalt de EMGO de vereniging voor de opgewekte molenstroom. Uit deze opbrengsten wordt het onder- hou, de verzekering, maar ook de rente aan de leden be taald. Blijft er dan nog een batig zaldo over dan beslist de ledenvergadering wat zij hiermee wil doen (uitkeren aan de leden, reserveren e.d.). De enige twee voorwaarden om lid te worden zijn: a. Het lid moet aangesloten zijn op het elektriciteitsnet van de EMGO (anders kan de windstroom niet naar zijn woning getransporteerd worden) b. Het lid moet meerderjarig zijn (dat ben je al snel). Coöperatieve molenexploitatie blijkt bij de mensen aan te slaan. Het aantal windmolenverenigingen in Neder land bedraagt momenteel 25, die inmiddels 10 molens hebben gebouwd. Op het kaartje is te zien waar de mo lens staan. Een moeilijk punt bij het plaatsen van een windmolen is de mogelijkheid van vogelhinder. Dit is een belangrijk punt waar we niet zomaar overheen willen stappen. Er wordt op het ogenblik in Nederland intensief onder zoek gedaan naar dit verschijnsel. Binnen maximaal 2 jaar zal het grote onderzoek om en in het windpark in Sexbierum in Friesland klaar zijn. Het onderzoek naar vogelhinder wat tot nu toe verricht is, laat zien dat het aantal vogelslachtoffers door wind- 75 K.W. Molen van de vereniging Zeeuwind bij het plaatsje Bath op Zuid-Beveland. Inzending kopij voor de volgende Sterna tot 15 juni. Inzendingen dienen getypt, danwel in goed leesbaar handschrift uitgevoerd te zijn. Grafieken en tabellen liefst zo eenvoudig mogelijk of direct reproduceerbaar, in duidelijk zwart/wit, evenals bijgevoegde tekeningen en kaartmateriaal. 30

Sterna | 1989 | | pagina 32