Henk Harmsen - in het voetspoor van Vijverberg Henk Harmsen. Redactie Vanaf het moment dat in de Sterna de eerste foto's afgedrukt werden (1981), waren dat - wanneer het vogelopnamen betrof - negen van de tien keer foto's van Henk Harmsen. Sinds die tijd ontvangt de re dactie regelmatig een pakket nieuwe foto's, die geheel belangeloos door Henk ter beschikking worden gesteld. Het zijn altijd bijzonder gaaf afgedrukte foto's, waarvan de kwaliteit door de jaren heen nog stijgende lijkt. Veel Sterna-lezers zullen zich wel eens afgevraagd hebben, wie is die Henk Harmsen ei genlijk en hoe krijgt hij het voor elkaar om zulke mooie foto's te maken? Daarom leek het de redactie een goed idee om eens een interview met Henk te houden. Henk Harmsen (48) woont en werkt in Den Haag als administratief medewerker bij het Landbouw schap. Hij komt al heel wat jaren in Zeeland om dat zijn ouders lange tijd in Oosterland woonden. Van zijn jeugd af aan is Henk in de natuur en spe ciaal in vogels geïnteresseerd. Op 15-jarige leeftijd maakte hij met een Agfa-boxje zijn eerste vogelfo to van een Roodborst. Niet lang daarna kwam zijn interesse in vogels op een wat lager pitje te staan vanwege een andere hobby: het voetballen. Tweeëntwintig jaar hield de voetballerij Henk in zijn greep, tot hij in 1978 opnieuw vogels begon te fotograferen. Deze keer werden de zaken professi oneel, aangepakt, namelijk met een Nikkormat EL-toestel en een telelens van maar liefst 1.000 mm (zo'n kanon van 1 meter lang dus!). Geen ap paraat waarmee je zomaar los uit het handje een vogelplaatje kunt schieten. Ook uit verdere op merkingen van Henk blijkt dat hij iemand is die houdt van het degelijke werk. Je ziet het ook aan zijn foto's: haarscherp en puntgaaf afgedrukt. Door hem gemaakte foto's kom je dan ook steeds meer tegen, zoals in het Vogeljaar, de Vogelkalen der, Dutch Birding en ook de vogelfoto's van de Schouwse avifauna zijn van zijn hand. Hoewel Henk vanwege een hersenvliesontsteking op éénjarige leeftijd maar heel weinig meer kan horen is een gesprek met hem wel mogelijk omdat hij prima kan liplezen en zelf ook heel goed ver staanbaar kan spreken. Henk kun jij vogels horen zingen? Nee. Nauwelijks. De lage geluiden zijn voor mij nog het best hoorbaar en de meeste vogels zingen erg hoog. Maar een enkele keer onder speciale om- 1

Sterna | 1989 | | pagina 3