verhouding nog groter als de landelijke achteruit gang. Belangrijke oorzaken daarvoor waren on dermeer: schaalvergroting en mechanisatie in de landbouw, die op Schouwen-Duiveland met de ruilverkaveling na de watersnoodramp, voortva render zijn aangepakt als elders. Het kleinschalig landschap met veel slootkanten, heggen, over- hoekjes enz. verdween en maakte plaats voor strak en eenvormig akkerland, waarin de nieuw ge bouwde schuren voor de Kerkuil bovendien min der toegankelijk waren. Overzicht broedgevallen Kerkuil van 1985 t/m '88 1985 1 Te Oosterland één broedgeval met drie jon gen (broedkooi). 2 Te Kerkwerve een broedgeval met 2 jongen (kapschuur op stro). 3 Te Haamstede (Gadra) een broedgeval (broedkooi, bericht van R. v. Loo). 4 Te Scharendijke een broedgeval (waargeno men met 2 jongen die al waren uitgevlogen, (waar gebroed?). 1986 1 Te Kerkwerve een broedgeval met 3 jongen (kapschuur op stro). 2 Te Zierikzee een broedgeval met 2 jongen (boerenschuur). 1987 Géén broedgevallen te Schouwen-Duiveland, wel enkele solitaire waarnemingen te Haam stede, Renesse, Noordgouwe en Ouwerkerk. 1988 1 Te Noordgouwe een broedgeval met 2 jongen in een broedkast. 2 Te Brouwershaven een broedgeval met 2 jon gen in een kapschuur met stropakken. 3. Te Westerschouwen (Meeuwenduinen) een broedgeval met 3 jongen in een oorlogsbun ker, bericht van M. Groenendijk en P. van Dalsem. - Te Kerkwerve een broedgeval mislukt, door dat één exemplaar werd doodgereden (6-2-88). Kerkuilenwerkgroep Vogelbescherming is onlangs gestart met de eerste fase van het beschermingsplan, een landelijke in formatiecampagne onder boeren en landeigena ren. Hiervoor is een speciale kerkuilenfolder ge maakt, die door de provinciale contactpersonen en werkgroepen verder verspreid wordt. In Zeeland is in 1987 een afdeling van de landelij ke Kerkuilenwerkgroep (KWG) opgericht. Voor het rayon Schouwen-Duiveland is M. van 't Hof de eilandelijke coördinator. Samen met J. van Fe- lius, besteedt hij speciale aandacht aan het wel en wee van de Kerkuil op ons eiland en probeert door middel van het plaatsen van nestkasten en het ge ven van voorlichting de broedvogelstand in posi tieve zin te beïnvloeden. Voor publicatie in de Ster- na zette hij de onderstaande gegevens eens op een rijtje. Plaatsen van nestkasten In 1987 en '88 zijn in totaal 11 broedkasten ge plaatst op Schouwen-Duiveland. De kasten wer den verspreid over het eiland in boerenschuren en open kapschuren geplaatst en in één geval aan een vrijstaande boom bevestigd. Het is de bedoeling om circa 20 broedkasten te plaatsen, wat niet zo'n probleem zal zijn want er is veel vraag naar. Zodra we er 20 geplaatst hebben, wachten we eens 3 a 4 jaar af om te zien wat dat aan broedresultaten oplevert. In die 3 a 4 jaar gaan we proberen om op bepaalde plaatsen bij de boeren eens wat stro te la ten liggen, wat in schrale tijden als voedselbron voor de Kerkuil kan fungeren, omdat hier nogal wat muizen op afkomen. Eén boer, dhr. W. de Vrieze (Haamstede), heeft dat al gedaan, met dit gunstig gevolg dat hij in 1988 de eerste Kerkuil in zijn schuur kon waarnemen. Ook in andere stre ken van het land wordt het effekt van deze maatre gel, zeer positief genoemd.

Sterna | 1989 | | pagina 9