Op Schouwen-Duiveland werden in de periode 1930-1945, evenals in 1942 en 1945 te Renesse en Zierikzee vele schedelresten van Bosmuizen gevon den (13, 21). Ook werd de soort in 1960 en 1962 op veel plaatsen gevangen (14, 18). In 1984 en 1985 was de Bosmuis de meest gevan gen muizensoort op Goeree. Op 14 verschillende lokaties, verspreid over heel Goeree, werden in to taal 55 Bosmuizen gevangen. Langs de Oostdijkse weg (17 exx.), in het Schurvelingengebied (21 exx.) en plaatselijk langs begroeide polderdijken was de soort talrijk vertegenwoordigd. De soort werd ech ter vrijwel niet gevangen is de vochtige rietvegeta ties langs de Grevelingendijk en de polders ten westen en zuiden van Ouddorp. Ook op Schouwen is de Bosmuis de meest ge vangen muizensoort. Op acht lokaties werden in totaal 24 Bosmuizen gevangen. In de Ransuil- braakballen verzameld te Scharendijke en Schud- debeurs (zie tabel 2) waren de percentages Bosmui zen opmerkelijk hoog, namelijk 28-50% en 56%. Op de eilanden Stampersplaat en Dwars in de weg zijn tussen 1973-77 enige malen Bosmuizen gevangen; tegenwoordig ontbreekt de soort hier. Huismuis Mus musculus Zowel op Goeree (1961) als op Schouwen (1942) werd de soort op tal van plaatsen aangetroffen (19, 13, 21). Op Goeree werden in 1984 in het Schurvelingen gebied vijf exx. gevangen en langs een wegberm langs de Westduinen nog een exemplaar. In beide gevallen was bebouwing (woonhuis of boerderij) binnen enige honderden meters aanwezig. Op Schouwen-Duiveland werd de soort op vijf plaatsen in braakballen aangetroffen. Te Ooster- land (10.6%) en Brouwersdam (20.6%) waren de percentages opmerkelijk hoog. Dwergmuis Micromys minutus Op 28 nov. 1923 werden op Goedereede vijf exemplaren verzameld (Rijksmuseum van Natuur lijke Historie te Leiden; no. 1276). In 1959 werd een nest van een Dwergmuis gevonden bij Goede reede (6) en werd een schedelrest geplozen in Rans- uilbraakballen op de Punt van Goeree (16). Op Schouwen-Duiveland werden in 1930-1945 schedelresten aangetroffen te Duivendijke en Zon- nemaire (13), en in 1942 en 1945 bij Renesse en Zierikzee (21). Op Goeree is de soort niet aangetroffen, hoewel de soort ongetwijfeld voorkomt. In braakballen, verzameld op de Slikken van Flakkee is de soort wel geregeld aangetroffen (5), evenals op het ei land Tiengemeten (zie tabel 2). Op Schouwen-Duiveland is de soort op drie plaatsen in braakballen aangetroffen. De percen tages bij Scharendijke waren in 86/87 en 87/88 opmerkelijk hoog resp. 17.1 en 19.3% Discussie en conclusies Tijdens de inventarisaties in 1984-1988 zijn op Goeree en Schouwen-Duiveland aangetroffen: Bosspitsmuis, Dwergspitsmuis, Huisspitsmuis, Veldmuis, Noordse woelmuis en Bosmuis en Huismuis. De Dwergmuis en Aardmuis zijn alleen in braakballen op Schouwen-Duiveland aange troffen. Op Goeree werden de Dwergspitsmuis en de Huisspitsmuis voor het eerst vastgesteld. Alle tot nu toe verzamelde Bosspitsmuizen, af komstig van Goeree-Overflakkee, Schouwen-Dui veland en Tiengemeten behoren tot de soort Sorex araneus (carotype B). In het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie is ook materiaal van de Slik ken van Flakkee (5) en een klein aantal oude vang sten bekeken (4, 18). De Waterspitsmuis is zowel op Goeree-Over- flakkee als Schouwen-Duiveland sinds lange tijd niet meer aangetroffen. De Huisspitsmuis komt op Goeree-Overflak kee al geruime tijd voor, in ieder geval al in 1966, lang voordat het eiland in verbinding stond met dijken naar Voorne, Hoekse Waard en Noord- Brabant. Tegenwoordig komt de soort zeer talrijk voor op Goeree, en wellicht ook op Flakkee en Schouwen-Duiveland. Het is niet duidelijk of de Aardmuis voorkomt op Schouwen-Duiveland. Er is slechts één oude en één recente vondst in braakballen bekend. Schouwen-Duiveland is het enige Zeeuwse ei land waar de Noordse woelmuis nog steeds op veel plaatsen voorkomt. In een merendeel van de ge- analiseerde braakbalpartijen zijn zelfs meer Noordse woelmuizen dan Veldmuizen aange troffen. Het is niet duidelijk in hoeverre de Veldmuis op beide eilanden voorkwam voor de inundatie in 1945 en in 1953. Op Schouwen-Duiveland werden slechts twee exemplaren geplozen te Renesse, ter wijl de soort op tal van andere lokaties in braak ballen ontbrak. Op Goeree werd de soort in 1961 niet opgemerkt, afgezien van drie exemplaren in braakballen op de Punt van Goeree. De soort was toen al wel aanwezig op Flakkee. Zoals uit bovenstaande conclusies blijkt is de zoogdier-fauna op Goeree-Overflakkee en Schou wen-Duiveland nog steeds niet helemaal bekend. 45

Sterna | 1989 | | pagina 15