LANDSCHAP, 19toen Westduinen De foto van de Westduinen bij Ouddorp is geda teerd juli 1914 en komt voor in het boek De bodem van Nederland door Prof. J. van Baren (deel II, Amsterdam, 1927, blz. 837). De hoogteverschillen in het landschap worden goed aangegeven door de zittende persoon rechts en het rijtuig (Utrechtse tentwagen, open type) links. De weg door de Westduinen is verhard, de paal draagt de telefoondraden en op de achtergrond zien we de boerderijen aan het eind van de Dijkstelweg. Van Baren gaf een rake beschrijving: „Westelijk van Ouddorp liggen de vlakke, op groote mols- hoopen gelijkende West- en Middelduinen, die met hun sterk begroeid oppervlak en vochtige dalgleuven tusschen de zandbulten allerminst den indruk maken, de laatstbewaard gebleven over blijfselen van een verweerd duinlandschap te zijn". De Westduinen werden sinds de Middeleeuwen beweid en kenden daarom geen boomgroei. De koeien graasden er begeleid door een koeiewachter en daarom zien we ook geen prikkeldraad. Afge zien van de Marine-zendmasten op deze plaats is de situatie de laatste 75 jaar hier niet veranderd. Op het fragment van de Topografische kaart (blad 541, uitgave 1916) waar de plaats en richting van de foto is aangegeven, zien we als andere bij zonderheid tussen de Oudelandsche weg en de zee dijk langs het Springersdiep een opmerkelijke ver kaveling. Mijn aandacht daarop werd gevestigd in het rapport Landinrichting Ouddorp-West van de Na- tuurbeschermingsraad (1987). Vanaf het eind van de Klarebeekweg loopt een kronkelende poldersloot in zuidoostelijke richting en schuin daarop lopen ter weerszijden de ka- velsloten (aan de westzijde lopen ze na de Kom- mersweg nog door). Een dergelijke veerverkave- ling is kenmerkend voor de bovenloop van veenriviertjes. Nu is de Oudelandsche Polder later bedekt geraakt met zeeklei en ingestoven duin zand, maar het is niet onmogelijk dat de ontgin ning en verkaveling van het veenlandschap in de tijd daarvóór (Vroege Middeleeuwen) ontstaan is; en misschien heette dat veenwatertje, dat later waarschijnlijk als kreekje functioneerde, wel de Klarebeek! 35

Sterna | 1989 | | pagina 5