LANDSCHAP, 19toen Op het dijkje tussen de Weevers en Heertjes In laag zien we op de achtergrond de nieuwe dijkbaas-woning (afgebroken 1932). Links daar voor stond het boerderijtje van P. Berrevoets die vanaf 1915 tot zijn overlijden in 1951 van het Wa terschap de palingvisserij en vogelarij pachtte. Ei eren van een visdiefje brachten voor de Tweede Wereldoorlog 2 cent per stuk op, Kokmeeuweieren 5 cent en de smakelijke Grote Sterneieren 6 cent. De Grote Sterns broeden te midden van Kok meeuwen die ook voor hun bescherming zorgen. Van belang in het voorjaar is, dat de Grote Sterns goed uitzicht hebben en op kunnen vliegen en dat de grond waarop ze broeden dus kaal is. Vóór het broedseizoen maakte de pachter de hil kaal door de dode plantenmassa van het vorige jaar af te voeren en wat strooisel voor de nesten achter te la ten. Zijn het in dit geval stronken van kool- planten? Het zorgen voor een kale broedomgeving is een door de tijd gegroeide boerenwijsheid, die we nu ecologisch kunnen verklaren. Frans Beekman Weevers Inlaag Op de foto zien we broedende Grote Sterns op een eilandje (zg. hil) in de Weevers Inlaag in de vroegere gemeente Kerkwerve. Het is te vinden in Vogelleven in Nederland door A. B. Wigman (Amsterdam, 1917, blz. 60) en de vogels worden daar met hun vroegere naam „Groote Zeezwalu wen" aangeduid. De foto is gemaakt door P. L. Steenhuizen, de preparateur van Artis, die derge lijke foto's nodig had bij het maken van diorama's waarin vogels in hun natuurlijke omgeving werden tentoongesteld. Op het kaartfragment (blad 517, uitgave 1916) ziet men dat de Weevers en Flaauwers Inlaag sa men ook wel Flaauwers Inla(a)g(en) genoemd werd(en). Veel oude vogelwaarnemingen hebben deze plaatsaanduiding. Inlagen ontstonden wanneer achter de zeedijk een reserve of inlaagdijk werd gelegd. De grond er tussen werd afgegraven voor de dijkaanleg. De Flaauwers en Weevers Inlaag hadden bovendien de functie polderwater tijdelijk te bergen en waren zo ook boezem. 36

Sterna | 1989 | | pagina 6