opslag. Zulks met uitzondering van de noord-zuid over het gebied leidende strekdam, waarop een zich uitbundig ontwikkelende boom/struikvegeta tie heeft gevestigd. Anders dan op de centrale plaatdelen, waarop nog een lage zeekraalbegroei ing overheerst, zagen we hoe zomer 1989 op het westelijke deel het asterareaal enorm uitbreidde; einde zomer stond hier de vegetatie kniehoog en was er plaatselijk houtopslag. Het in de noord westhoek gelegen rietperceel won eveneens terrein. Indien de toekomstige terreinbeherende instantie - Staatsbosbeheer naar het zich laat aanzien - start met begrazing, dan komt allereerst het westelijk deel in aanmerking. Hier gaat de vegetatieontwik keling het snelst, dit terreindeel vormt qua opper vlakte het grootste aaneengesloten areaal en bo Hellegatsplaten. Foto: G. L. Ouwenee/. vendien grenst dit deel tegen het cultuurgebied van Overflakkee zodat visueel een logische en aan vaardbare functieverdeling verkregen wordt. Het zou fijn zijn indien zomer 1990, de vierde zomer dat het Volkerak de Hellegatsplaten prijsgaf, de begrazing een aanvang zou kunnen nemen. De oeverafkalving gaat door. En snel. Een pro gramma voor het aanbrengen van een oeververde diging, daar waar nodig voor de drooggevallen ge bieden in het Krammer-Volkerak, is in uitvoering. Het karwei is over een periode van vijf jaar uit gesmeerd, waarbij de Hellegatsplaten helaas aan het einde van de termijn aan de beurt komen. Nog heel wat meters kostbaar natuurterrein zullen dus nog prijsgegeven moeten worden. Het aanbrengen van een oeververdediging heeft de hoogste prioriteit; er zijn sinds april 1987 al vele meters afgekalfd. Foto: G. L. Ouweneel.

Sterna | 1989 | | pagina 17