principe langs de duinen. Door de vele kavelsloten en de zijwaartse uitstroming zijn de mogelijkhe den langs de Westduinen beperkt. Langs de kust- duinen zijn de mogelijkheden groter. Met name in de hoek bij de vuurtorenvallei is er sprake van een aanzienlijke kwel. Met een stuwbeheer kan dit wa ter mogelijk worden vastgehouden tot de behoefte het grootst is in het groeiseizoen. Natuur Wat zijn de mogelijkheden voor de natuur? Indien de situatie van voor de waterstandsdaling in de Westduinen terug zou moeten komen, dan zou het huidige polderpeil enige decimeters moe ten worden opgezet. Het huidige peil lijkt echter voor de landbouw ideaal te zijn. De effecten van gebiedsvreemd water zijn al besproken. Water voorziening uit het gebied zelf heeft voor de na tuur minder gevolgen. Indien het water van de Ou- denieuwlandse Wetering 's winters wordt gebuf ferd kan dit voor de natuur in het noordelijke zandwallengebied en een deel van de Middeldui nen gunstige gevolgen hebben. Het onderzoek geeft verder aan dat het kre kenstelsel een potentieel waardevol gebied is voor natuurontwikkeling door de lage ligging en de brakke situatie. Langs RW57 ligt eveneens een zone met brakke kwel en een overgang naar zoet. Ook hier zijn mo gelijkheden voor natuurontwikkeling. Langs de duinranden biedt de hoek bij de vuurtorenvallei zeer grote mogelijkheden vanuit hydrologisch oogpunt gezien vanwege de intensieve kwel. Langs de Westduinen zijn er lokaal mogelijkhe den voor natuurontwikkelingen voor wat betreft kwelzones. Wel is het zo dat de agrariërs te kennen hebben gegeven langs de duinranden bronnering te willen toepassen. Er zal worden nagegaan wat hiervan de consequenties zijn voor natuurontwik keling en de aanliggende duingebieden. Naast dit onderzoek van de landinrichting vindt thans een onderzoek plaats naar de waterwinning in het gebied vanaf de Westduinen tot en met de Oostduinen. Er is een computermodel gemaakt en afgeregeld op de huidige grondwaterstanden. Met dit model worden binnenkort een zestal varianten doorgerekend voor de waterwinning zoals b.v. stopzetten winning van de Kleistee en diepinfiltra- tie in de Midddelduinen. Hierna kunnen deze vari anten worden beoordeeld op hun effecten voor landbouw en natuur. Duidelijk is echter wel dat het belang van de drinkwatervoorziening ver uit gaat boven de andere belangen in het gebied. In dat opzicht wordt het zo langzamerhand tijd dat er een andere visie komt over de manier waarop met drinkwater wordt omgesprongen. De behoefte groeit nog steeds, waarbij je toch steeds meer vraagtekens gaat zetten bij gebruiksvormen zoals Eiken op de Kleistee. Dia: Krijn Tanis

Sterna | 1989 | | pagina 25