Een groene wind door Schouwse burelen Een boertje te Brou mocht niet wat hij wou en zoals het behoort ploegt hij nu weer voort. nr üjppr Gert-Jan Buth Afgelopen jaar heeft de Natuur- en Vogelwacht, vaak in samenwerking met de Zeeuwse Milieufedera tie of de Stichting Duinbehoud, de nodige successen geboekt op planologisch gebied. Na het rapport 'Zorgen voor morgen' en de troonrede lijkt het ecologisch denken in ieder geval bij de hogere overheids instanties menens te zijn. Een reeks bezwaarschriften van onze kant tegen plannen en het beleid van en kele Schouwse gemeenten werden dan ook gegrond verklaard. Voor de gemeente Brouwershaven werd door de Provincie goedkeuring onthouden aan een aantal rekreatieve bestemmingen in het Grevelingenge- bied en werd, mede op aandringen van de Provin cie, door de Rijksluchtvaartdienst een punt gezet achter de ULV-aktiviteiten. Vooral in de gemeente Westerschouwen stond er dit jaar regelmatig een frisse groene bries die na- tuuronvriendelijke plannen van tafel blies. Zo heeft de Adviseur Raad van State gesteld dat zowel voor de aanleg van de dammenweg door het pol dergebied bij Burgh-Haamstede als voor de aanleg van de randweg door het duinzoomgebied bij Re- nesse onze bezwaren gegrond zijn. Daarnaast heeft de Raad van State goedkeuring onthouden aan de meeste rekreatieve plannen voor de Schelp- hoek en heeft deze Raad de bezwaren tegen een vergunningverlening ex artikel 12 van de Natuur beschermingswet voor de aanleg van de golfbaan langs de Hogezoom gegrond verklaard. Deze laat ste uitspraak betekent dat een golfbaan op deze lo- katie definitief van de baan is. Behalve dat door deze uitspraken natuur- en landschapswaarden gespaard blijven, gaat van dergelijke successen voor de natuurbescherming tevens een duidelijk sein uit naar gemeenten en Provincie. Bij het opstellen van nieuwe plannen zullen ze langzamerhand terdege rekening met na tuur en milieu moeten houden. Voor de mensen die direkt betrokken zijn geweest bij de pogingen om een bepaalde planologische ontwikkeling te gen te houden of bij te sturen, vormen deze uit spraken van de Raad van State natuurlijk een soort bekroning op het werk. Vaak gaat het om ja ren slepende zaken: bezwaarschriften schrijven, je ideeën op hoorzittingen uiteen zetten, de publici teit opzoeken en de politiek van je standpunten proberen te overtuigen. Gaande de rit moet maar voor lief genomen worden dat hoorzittingen nogal eens op botte wijze afgehandeld worden en een in houdelijke discussie over het desbetreffende plan op dergelijke zittingen meestal onmogelijk is. Schelphoek Vooral de plannen voor de Schelphoek hebben veel tijd en moeite gekost en veel gesputter van be paalde bestuurders opgeleverd. Een kleine terug blik op dit omstreden gebied: Reeds begin jaren tachtig gaf de gemeente in de Struktuurschets aan dat de Schelphoek rekreatief ontwikkeld moest worden. Vanaf die tijd werd van natuurbescher mingskant te kennen gegeven dat de mogelijkhe den daartoe zeer beperkt waren. De argumenten 65

Sterna | 1989 | | pagina 3