den begrensd door houtwallen. Deze zogeheten el- zenmeten overheersten nog in het landschap tus sen Burgh en Westenschouwen in het begin van de 20e eeuw. Toen het grondwater wat lager werd onder in vloed van de betere bemaling in de aangrenzende polder, begon men de elzenmeten om te vormen tot boomgaarden (1920-1950). Het kaartje van 1912 geeft nog echt de „elzen- meten-tijd" aan. Op de foto krijgt men een indruk van dit landschap: smalle stroken land afgeschei den door lage elzenstruiken. De foto komt uit het aardige boekje „Uit schor en slik hun land" (1951). In diezelfde strook tussen duin en polder pro beerde men ook aan tuinbouw te doen. De oude ansichtkaart uit ongeveer 1930 „Westen-Schouwen Bosch- en Duingezicht" laat een zandig akkertje met tuinbonen zien, omzoomd door een zandwal met elzen die de wind wat moesten breken. Vooral in de winter kon vanuit de hoge duinen aardig wat zand afgezet worden, dat bepaald niet gewaar deerd werd. (Het is overigens ook mogelijk dat de ze foto in de omgeving van de vuurtoren is geno men waar toen ook pogingen werden ondernomen duingrond produktiever te maken.) De foto met het veld irissen getuigt van de tijd dat er ook bloembollencultuur in dit gebied ge weest is. De foto komt uit het boekje „De econo mische ontwikkeling van Schouwen-Duiveland" (1960). Op de achtergrond de grensduinen van 't Zeepe. odem<£ ebru/k fgp4- beplante wal alaeruneet a °o S «i»do iiiiuiiiiii boem^aarvJ twinbouw^rafvi ISPSSffJi stedelijke bebouwing H duinen. dennebos bouwland» blank- Bollenteelt (irissen) aan de voet van de duinen (1960). Het landschap met een afwisseling van elzenme ten, boomgaarden, bollenveld en tuingrond is hier wel grondig veranderd! Op het kaartje van 1974 is te zien dat campings en bungalowwijken tussen de duinen en de Hoge- weg het landschap al aardig „verstedelijkt" heb ben. Nu 15 jaar later zijn de laatste stukken agra risch land daar ook bebouwd (omgeving Hoge Hilleweg, A. v. d. Weydeweg, Boeyesbosch) en „ongemerkt" is ook de strook tussen Hogeweg en Krayesteinweg van boomgaarden en weilanden ge heel van karakter veranderd (bungalowpark, sporthallen, nieuwbouwwijk). Het laatste aardige stuk omgeving boerderij Molenberg ligt er nog. Zou dat zo kunnen blijven? Of willen we echt Wes- terschouwen tot een verre buitenwijk van de Rand stad maken compleet met snelweg en metro via de Brouwersdam naar Hèllevoetsluis, Spijkenisse en Rotterdam. Frans Beekman Kaartjes uit het boekje „Tussen duin en polder" (1977, nog verkrijgbaar), getekend door Henk Doornekamp. 69

Sterna | 1989 | | pagina 7