voor de meeste verrassingen zouden kunnen zorgen*. Vloedmerk - een onbestendig en extreem milieu Vloedmerk wordt gevormd door resten van do de planten en dieren die door het vloedwater zijn neergelegd. Als zodanig markeert het de grens tot waar het water komt. Zowel samenstelling als de dikte van het vloedmerkpakket is van belang voor de planten. Vaak bevat het vloedmerk ook veel rommel van toeristen dat is aangespoeld of achter gelaten: blikjes, stukken touw, plastic, draad enz. De schelpen zorgen ervoor dat de afzetting tame lijk kalkrijk is. De rest bevat tal van andere voe dingsstoffen zoals o.a. veel stikstof. Het milieu ter plekke wordt bovendien gedomineerd door het zoute zeewater. Zand en steen kunnen snel opwar men, sneller dan klei of veen. Daarom kan de tem peratuur overdag tot wel 40 graden C oplopen waarna deze weer snel daalt. Het is daarom niet verwonderlijk dat we er plantensoorten aantreffen die van warmte houden, het daar nog net uithou den en op de meeste andere plaatsen ontbreken. Zodra echter de omstandigheden minder gun stig zijn verdwijnen ze weer en zal nieuw zaad van elders aangevoerd moeten worden. Daar waar het strand wat breder is zijn soms meerdere van dergelijke vloedmerkzones te onder scheiden. Langs de kust van Schouwen houdt dit verband met een betrekkelijk nieuw fenomeen: de ontwikkeling van de voordelta. Hierbij ontstaan platen en banken voor de kust die er voor zorgen dat de vloedwaterlijn verder van de duinvoet af komt liggen. Het aantal plantensoorten dat op de excursie dag werd gevonden bedraagt 64 (tabel 1, 2 en 3). De soorten die het meest werden gevonden zijn: Helm (33x), Zeeraket (15x), Kustmelde (lOx), Spiesmelde (1 lx), Akkerdistel (llx), Biestarwegras (13x), Loogkruid (22x), Akkermelkdistel (21x) en Zeepostelein (8x). De rest werd hooguit 4 keer ge noteerd. Dit aantal van 64 soorten ligt beduidend lager dan op een doorsnee andere excursie. De re den hiervan is dat het hier gaat om een tamelijk plant-onvriendelijk milieu. Dit vraagt immers om bijzondere eigenschappen om te kunnen overle- Tabel 1: Floristische gegevens vloedmerk-inventarisatie kust Schouwen d.d. za. 10-9-1988 Latijnse naam Nederlandse naam Aantal Latijnse naam Nederlandse naam Aantal Achillea millefolium Duizendblad 1 Geranium mol te Zachte ooievaarsbek 1 Agrostis stolon if era Fioringras 1 Glaucium flavum Gele hoornpapaver 3 Ammophila arenaria Helm 33 Glaux maritima Melkkruid 1 Anagallis arvensis Guichelheil 1 Glechoma hederacea Hondsdraf 1 Anchusa arvensis Ossetong 1 Helianthus annuus Zonnebloem Aster tripolium Zeeaster 1 Honkenia peploides Zeepostelein Atriplex glabriuscula Kustmelde Leontodon nudicaulis Kleine leeuwetand 1 -laciniata Gelobde melde Ley mus a re na ri us Zandhaver -prostrata Spiesmelde 11 Matricaria maritima Reukloze kamille B rass ica nigra Zwarte mosterd 1 Plantago lanceolata Smalle weegbree 1 Bryonia cretica Heggerank -major Grote weegbree 1 Cakile maritima Zeeraket Poa annua Straatgras Capsella bursa-pastoris Herderstasje 1 Polygonum aviculare Varkensgras 1 Cardamine hirsuta Kleine veldkers 1 -lapathifolium Knopige duizendknoop 1 Carduus nutans Knikkende distel 1 Ricinus communis Wonderboom Carex arenaria Zandzegge Rubus sp. Braam 1 Cerastium fontanum Gewone Hoornbloem 1 Rumex crispus Krulzuring 1 Chamaenerion angustifolium Wilgeroosje 1 -obtusifolius Ridderzuring 1 Chenopodium album Melganzevoet Salsola kali Loogkruid 22 -popyspermum Korrelganzevoet 1 Sambucus nigra Vlier 1 -rubrum Rode ganzevoet Scirpus maritimus Zeebies 1 Cirsium arvense Akkerdistel 11 Senecio jacobaea Jacobskruiskruid 1 Claytonia perfoliata Winterpostelein 1 -viscosus Kleverig kruiskruid 1 Convolvulus arvensis Akkerwinde 1 -vulgaris Klein kruiskruid 4 Coryspermum leptopterum Smal vlieszaad 1 Solanum dulcamara Bitterzoet 4 Crambe maritima Zeekool -nigrum Zwarte nachtschade 1 Cynoglossum officinale Hondstong 1 Sonchus arvensis Akkermelkdistel 21 Ely mus re pens Kweek -asper Brosse melkdistel -farctus Biestarwegras 13 Stel/aria media Vogelmuur 3 Erodium cicutarium Reigersbek 1 Tussilago farfara Klein hoefblad Equisetum arvense Heermoes 3 Urtica dioica Grote brandnetel 1 Euphorbia paralias Zeewol fsmelk 1 Xanthium oriëntale Oeverstekelnoot 2 In de rubriek „Bijzondere plantenvondslen" (Sterna 33:85) werd door Cert-Jan Buth reeds aandacht besteed aan enkele vondsten van deze wandeling.

Sterna | 1990 | | pagina 21