Veel vloedmerk is er in deze zandhopen niet te vinden. Meer kans is er welllicht in de nog te vor men slufter aan de noordzeezijde van het voorma lige werkeiland. Lengte en hoogte van de zandban ken voor de kust nemen nog toe zodat deze voordelta leidt tot een breder strand met meer mo gelijkheden voor een geleidelijker overgang van strand naar duin. Intensief onderhoud, zoals het aanleggen van palenrijen en het ingraven van zandvangkragen om verstuiving tegen te gaan lijkt dan minder nodig. Deze kustverdedigingswerk zaamheden zijn soms gunstig voor vloedmerk- planten als Zeeraket, Gelobde Melde en Gele hoornpapaver. Wij vonden deze soorten dan ook veelal aan de voet van de zeereep, net achter het prikkeldraad en tussen neergelegde takkenbossen. Op hun normale groeiplaatsen worden ze immers vertrapt door de vele toeristen die door massale aanwezigheid fraai ontwikkelde vloedmerkbegroeiingen in hun ont wikkeling belemmeren. In Zeeland is er geen stuk strand meer te vinden dat niet door toeristen wordt platgelopen. Wellicht iets om mee te nemen in de plannen voor het strand bij de Slufter op Neeltje Jans? Qy trrcjio. junc&Êon-nis Zaterdag 28 april Dinsdag 15 mei Zaterdag 2 juni Dinsdag 12 juni Dinsdag 19 juni Zaterdag 30 juni Dinsdag 14 augustus Zaterdag 1 september Dinsdag 11 september Kijkuitsedijk Zonnemaire 09.30 uur Weeldijk Noordgouwe 19.00 uur. Verzamelen Dagexcursie Kop van Schouwen 09.30 uur. Haamstede. Dijk bij pontje van Zijpe. Verzamelen bij het Neeltje Jans „duinen" 19.30 uur. Verzamelen Dagexcursie Philipsdam. Verzamelen om 9.00 zee. Laarzen mee! Neeltje Jans „duinen" 19.30 uur. Verzamelen Dagexcursie Weeldijk en Kijkuitsedijk 09.30 Dijk voormalig pontje van Zijpe. Verzamelen bij Schraphage. Verzamelen Hotel Vliegveld Nieuw- busstation van Zierikzee om 19.00 uur. bij het Topshuis. uur bij het ZWN-busstation van Zierik- bij het Topshuis. uur. Verzamelen bij Schraphage. 19.00 uur ZWN-busstation te Zierikzee. Excursies plantenwerkgroep Schouwen-Duiveland programma 1990 23

Sterna | 1990 | | pagina 25