Subtropisch avontuur in Zeeland Weinig lezers zullen de diverse soorten muurspinnen kennen die op allerlei gebouwen voorkomen. On bekend maakt onbemind, zeker bij dieren als spinnen die we meestal maar griezelig vinden. De redactie vond de heer P. J. van Helsdingen (werkzaam bij het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden) bereid een artikel te schrijven over zijn naspeuringen naar de alleen in het zuidwesten van ons land voor komende muurspin Segestria florentina. Dat er hier uitsluitend Latijnse namen worden gebruikt komt vanwege het ontbreken van de Nederlandse naam. Redactie P. J. van Helsdingen Inleiding Wie schetst mijn verbazing toen ik in 1981 in Veere zonder enige moeite een paar forse woonhuizen vond van een duidelijke evenzo forse Segestria soort, de één op een schutting, de andere op een houten schuur. Beide spinnen werden gevangen en bekeken. Het geluk was duidelijk met mij die dag: het ene exemplaar was een volwassen mannetje, het andere een wijfje. Binnen vijf minuten had ik beide sexen van een soort in volwassen toestand te pakken. Dat moest Segestria florentina (Rossi) zijn, dacht ik, de grootste vertegenwoordiger van het geslacht, die door A. W. M. van Hasselt, de spinnenkenner van ons land in de tweede helft van de vorige eeuw, werd vermeld van Walcheren, „in angulo externo stabule- ti et apud cisternam (regen-bak)" (buiten op de hoek van een stal en bij een regenbak) (Van Hasselt, 1885). Een nauwkeuriger aanduiding van de vindplaats was er niet. Wel was mij uit naspeuringen geble ken dat S. florentina sindsdien nooit meer was teruggevonden, d.w.z. nooit meer in de literatuur ge noemd en nergens in natuurhistorische verzamelingen aanwezig, behalve de twee exemplaren van Van Hasselt, die nog steeds te vinden waren in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. Ik was toevallig in Veere en benutte die gelegen- bleek dat het toch niet S. florentina was, maar een heid om deze soort daar terug te vinden. Thuis andere soort uit hetzelfde geslacht, nl. Segestria 24

Sterna | 1990 | | pagina 26