bavarica C. L. Koch Ook over die soort was in ons land niet veel meer bekend geworden sinds de eerste opgaven van Van Hasselt in 1885 uit Lim burg en aangrenzende gebieden, en bij Breda. Voor mij was het een extra prikkel om nog verder te blijven zoeken naar S. florentina in Zeeland. Er zitten inmiddels heel wat uurtjes speurwerk in, op de Zuid-Hollandse eilanden, in Zeeland, in het aangrenzende Noord-Brabantse gebied en in Bel gisch West-Vlaanderen. Gegevens over florentina hebben ze zeker opgeleverd, en over die soort zal dit artikel voornamelijk gaan. Verspreiding Segestria-soorten Vrijwel iedere bebouwing kent zijn muurspin- nen. Vaak zijn dat Amaurobius soorten (Amauro- biidae), direct herkenbaar aan de blauwwitte glans van het onregelmatige, uit gekaarde draden ver vaardigde spinsel rond het gat in de muur waar er één woont. Maar vaak vind je op gebouwen ook de typische uitgangen van woonkokers van Se gestria soorten: een opening van waaruit in alle richtingen, maar vooral opzij en omlaag, korte draadjes lopen, meestal nauwelijks langer dan de opening breed is. Het zijn signaaldraden waar de spin 's nachts met de poten ieder op een draadje steunend de langs komende prooien mee waar neemt. Een snelle duik naar buiten en de prooi is gepakt. Overdag zit de spin teruggetrokken in de woonbuis. 9 Segestria Florentina in woonbuis. Illustratie uit: Thie- me's Spinnengids. In ons land is S. senoculata (L.) de kleinste en meest algemene soort. Men vindt hem op muren en onder boomschors van het schilferige type (Paardekastanje, Grove den, Plataan) in het gehele land. S. bavarica is een Centraal-Europese soort en komt bij ons vooral ten zuiden van de grote ri mastm 9 Segestria bavarica. Illustratie uit: Thieme's Spin nengids. vieren voor, van Limburg tot en met Zeeland. S. florentina is in wezen een mediterrane soort die langs de Atlantische kust nog een heel eind naar het noorden komt, minstens tot de noordkant Van Bretagne. In Zuid-Engeland worden een aantal vindplaatsen langs de kust opgegeven, vooral in havensteden. Enigszins geïsoleerd ligt dan de po pulatie in het zuidwesten van ons land. Speurtoch ten daar hebben heel wat gegevens opgeleverd, zo wel voor bavarica als voor florentina (fig 1, 2). Het scharrelen langs de muur van een huis, meestal het privé eigendom van de bewoner, levert snel argwaan of nieuwsgierigheid op. Ik begin daarom altijd bij algemene gebouwen: een kerk, het gemeentehuis, stadsmuren en poorten. Zo weet ik dat op Schouwen-Duiveland florentina in Re- nesse in de muur van het kasteel Moermond woont en op de kerk voorkomt. In Haamstede zit een grote populatie van florentina op het slot Haamstede, op de poort van het slot en op de muur van de kerk, die daar niet ver vandaan ligt, maar op de garage op het terrein van het slot vond ik alleen senoculata. Op de kerk van Burgh, een kilometer naar het zuid-oosten, zat eigenlijk hele maal niets. En in Zierikzee leverden twee bezoeken uitsluitend bavarica op, die daar overal en talrijk aanwezig is. Wat de verspreiding in Zeeland betreft is floren tina te vinden van Schouwen-Duiveland tot Zeeuwsch-Vlaanderen, van de meest westelijke plaatsen tot aan Krabbendijke en Hulst. Op het Brabantse vasteland vond ik nooit anders dan ba varica en senoculata. In Zeeland is florentina ei genlijk overal algemeen. Zit florentina er niet, dan worden de mogelijkheden meestal benut door ba varica, en soms door senoculata. 25

Sterna | 1990 | | pagina 27