Landschap 19toen Het Steenzwaan en de Bakkersweel Ditmaal twee foto's uit de polder Vierbannen van Duiveland. Deze polder met de dorpen Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Kapelle was in de 12e eeuw tot stand gekomen. Aan de westkant lag toen nog de Gouwe, de scheidingsgeul met Schouwen. Op het kaartje ziet men een brede kreek met hoekig verloop richting Nieuwerkerk liggen. In het woord Steenzwaan herkennen we de waternaam zwin of zwene. Steen had te maken met een stenen huis of met een stenen kade langs de kreek. Het hoekige verloop duidt erop dat het een inbraak- of erosiekreek is. Hij is niet zeer oud, want anders was het een grens geworden. Wèl een grens is de wat oostelijker gelegen Sweene (De Oude Water gang bezuiden Stevensluis). Het land west en oost van het Steenzwaan lag in het gebied Bewesten Sweene. De Oude Polderdijk van Duiveland heeft bui tendijks van het Steenzwaan duidelijk een inham die op landverlies wijst. Er is hier land prijsgege ven toen het Steenzwaan ontstaan is. De Noord- Gouwe was tot 1374 open water èn van hieruit (uit het noordwesten) is mogelijk de doorbraak in de polder Vierbannen van Duiveland ontstaan. Mo gelijk gebeurde dat tijdens de St. Aagtevloed van 1285. Bij het Diepe Gat (niet op het kaartje) is net zo'n hoekige inham. In de loop van de tijd spoelde grond vanuit de omliggende landerijen in het Steenzwaan en ook groeide er riet en zeebies. Rond 1600 is sprake van een opwas „De Waard" in het Steenzwaan. Het vissen in het Steenzwaan was verpacht. Van onze streekarchivaris H. Uil vernam ik dat in 1642 Willem Janse Brouwer het visrecht pachtte. In ruil daarvoor leverde hij jaarlijks zes karpers of twaalf mooie, volwassen botten aan de ambachtsheer van Botland (één van de bannen of rechtsgebieden van Duiveland). Ook langs het Steenzwaan ontstonden aanwas sen en zo viel de kreek in stukken uiteen. Vanaf Nieuwerkerk gezien sprak men van Eerste, Tweede en Derde Steenzwaan. Alleen het Derde Steen zwaan bestaat na de Herverkaveling nog. De foto uit ca. 1935 laat het Eerste Steenzwaan zien met uitzicht op Nieuwerkerk. De vlak oplo pende slikkige oever met riet en biezen bood veel mogelijkheden voor steltlopers. Zo hoort een 2

Sterna | 1990 | | pagina 4