Brandganzen met Dwerggans (midden), Den Bommel, 21-2-90. Foto: Henk Harmsen. Kolgans Ook de Kolgans kwam, zoals altijd, pas in de cember echt in de tellingen voor. Deze soort komt traditioneel op een aantal vaste plaatsen voor. De ze winter was het niet anders. Oude Oostdijk, Kwade Hoek, Zuidelijke Slikken van Flakkee en de Kouden Hoek waren de voornaamste gebieden. In de maanden december en februari werden rond de 2400 Kolganzen geteld. In januari waren er bijna 3000. Grauwe gans Winter 1988/1989 moesten we het met minder Grauwe Ganzen doen dan we gewend waren. Slechts de maand november was goed te noemen. Bij de toen ruim 4200 Grauwe Ganzen waren nogal wat doortrekkers, want dat aantal werd daarna bij lange na niet meer gehaald. Tabel 2: Aantallen zwanen op Goeree-Overflakkee Brandgans Het visitekaartje van Goeree-Overflakkee is de Brandgans. In de maanden november, december en januari werden vele duizenden Brandganzen waargenomen. Grote groepen kwamen regelmatig voor in de Oude Oostdijk, de Kouden Hoek, langs het Zuiderdiep, de Zuidelijke Slikken (9.000 in de cember), de Menheerse Plaat, de Kwade Hoek, de gorzen bij Stad en Den Bommel. Rotgans Tegenvallend waren de aantallen Rotganzen. Toch werden redelijk grote groepen in polder de Oude Oostdijk, het Oudeland van Ouddorp en de Kouden Hoek gezien. Ook in de Grevelingen bij Markenje en rond Battenoord werden soms hon derden Rotganzen waargenomen. Soort okt. '88 nov. '88 dec. '88 jan. '89 feb. '89 mrt. '89 Kleine Zwaan 50 405 74 Wilde Zwaan 2 Zwanen Opmerkelijke aantallen Kleine Zwanen in de cember. Een ontwikkeling om te blijven volgen. 7

Sterna | 1990 | | pagina 9