spectaculair gezicht geweest zijn en een gespartel van jewelste. Heel wat leuker om te zien dan de groep elkaar verdringende .sportvissers' bij de in- laatsluis op de Brouwersdam waar het eveneens goed vissen is in de scholen Haring die naar buiten - de zee op - willen, maar de sluisdeur gesloten vinden. Voor de palingvissers, die weer een slecht voor seizoen hadden, is het een schrale troost maar goed om te weten dat die 'verrekte Aalscholvers' ook nog wat anders als Paling eten. Helaas slikken ze deze kleine vis al onder water in en zie je ze met Paling altijd worstelend bovenkomen. Waargenomen aantallen groepsgewijs vissende Aalschol vers in de Grevelingen 25-7-90 minim. 300 27-7 ca. 650 28-7 ca. 450 29-7 ca. 450 De Alikruikspecialist Hj Naast de schaarse figuren, meestal oude manne tjes, die uit traditie nog kreukels of 'krukels' ko men rapen 'an d'n diek', bleek hier een andere lief hebber zeer frekwent te opereren. Het hele seizoen '89 was er bij de dijk tegenover Markenje een Scholekster te vinden die uitsluitend alikruiken op zijn menukaart had staan. Nu is specialisatie een verschijnsel dat bij Schol eksters schering en inslag is. Zo vinden we op het Wad en in de Oosterschelde vooral Mossel- en Kokkelspecialisten, vogels die het vertikken om op iets anders over te schakelen ook al wordt de spoe ling dun. Wat dat betreft had onze kreukelspecia- list niet veel te vrezen want het is de enige die ik ken, maar misschien komen ze vaker voor. In tegenstelling tot de prikkende en borende wormenpikkers in grasland kostte het verzamelen van de prooi geen enkele moeite, er zaten daar tientallen exemplaren per meter oeverlengte. Het moeilijke werk bestaat vooral uit het probleem om de slak uit zijn huisje te krijgen, zoals iedere met naalden of veiligheidsspelden peuterende Zeeuw of andere liefhebber nog wel weet. In ongekookte toestand houdt de slak de toegang tot zijn woning bovendien met een soort hoornplaatje hermetisch gesloten. Hoe ging de Scholekster te werk? Allereerst moest hij een bewoonde schelp pak ken, dat was even opletten want de dijkvoet lag be zaaid met lege slakkenhuisjes van vorige akties. De alikruik mocht niet te klein zijn anders kon de Scholekster z'n snavel niet open doen in de nauwe opening. Met een gevuld exemplaar in z'n snavel werd een vlak stuk basaltsteen uitgezocht, de schelp hier neergelegd waarna hij met een enigs zins drillende beweging met de snavelpunt tegen het hoornplaatje begon te duwen. Waarschijnlijk kwam het plaatje door de sterke druk schuin te staan en kon de slak met beide snavelhelften wor den vastgepakt, vervolgens werd het beestje met een schudbeweging uit zijn huisje gevist. In 1989 was deze vogel gepaard met een gekleur- ringd 9 (geel 8-geringd als adult op 7 september 1987 nabij het restaurant aan de Grevelingendam). Samen verschenen ze in juni met twee kleine jon gen aan de waterkant. Waarschijnlijk hadden ze in één van de weilandjes of op een stuk bouwland in 'de Koude Hoek' achter de dijk gebroed. De kui kens werden door onze specialist met kreukels ge voerd. Zelf ondernamen ze ook wat stuntelige po gingen daartoe maar daarmee wilde het nog niet zo lukken. Het vrouwtje beperkte zich tot mosse len en kleine insekten. Jammergenoeg waren ze de jongen enkele dagen later al weer kwijt, zodat we niet konden zien of het kreukelspecialisme aan hun werd doorgegeven. In het afgelopen seizoen werd de specialist

Sterna | 1990 | | pagina 18