ZEEUWSE DUINEN landbouwgewassen - meestal rogge - worden ge teeld. Omdat de grond zeer arm was, was dit maar enkele jaren mogelijk. Daarna lag de grond enige jaren braak of werd deze extensief bewerkt. Door het stikstofbindend vermogen van deze elzen en bladval werd de bodem weer enigszins verrijkt en werd akkerbouw weer mogelijk. Zo begon de cy clus opnieuw. Elzenmeten zijn vandaag de dag nog herkenbaar aan het reliëf van greppels met daartussen wat bolstaande stroken. De centrale delen van de duingebieden waren meestal minder geschikt voor de landbouw. Wel werden ze vaak met runderen beweid, waardoor de duinen niet dichtgroeiden met struweel en bos. De vroongronden zijn hiervan een goed voorbeeld. In de centrale duingebieden treffen wij ook vaak natte laagten aan. Meestal zijn dit uitbla- zingsvalleien, die tot het grondwater zijn uitgesto- ven. De vegetatie is die van de zoete, natte duinval leien. Deze vegetaties zijn vaak sinds mensenheu genis begraasd of door de mens gehooid voor de winning van veevoeder. Dankzij dit langjarig be heer zijn er zeer waardevolle levensgemeenschap pen ontstaan, vaak met opzichtige planten zoals orchideeën. Het heel bijzondere slufterlandschap ontstaat, indien met het getij door een opening in de duinen zeewater naar een achterliggende strandvlakte stroomt. Zand en slib worden afgezet, soms ver stuift het zand nog enigszins. Deze achterduinse strandvlakte raakt begroeid, wordt een „groen strand" en kan vervolgens veranderen in een schor. In de slufter ontstaan brede contactzones tussen zout en zoet, die uit oogpunt van natuur zeer waardevol zijn. De waarde van de duinen De duinen van de Nederlandse kuststrook vor men een belangrijke schakel in de keten van duin gebieden, die loopt van Calais noord-west Frank rijk tot Skagen in Denemarken, (zie figuur 1). De Nederlandse duinen behoren tot de grootste en meest afwisselende duinsystemen ter wereld. Qua variatie aan levensgemeenschappen staan zij aan de top van de Europese kustduinen. Relatief zijn de duinen goed bewaard gebleven, waarbij een grote verscheidenheid aan reliëfvor men opvalt. Afgesnoerde strandvlakten, valleien, parabool-, oog-, kam- en loopduinen, slufters, strandwallen etc. Bepalend voor het reliëf en de aanwezigheid van de verschillende typen vegetatie is het kalkgehalte. De dynamiek van aangroei en die loopt van Calais in Frankrijk tot Skagen in Dene marken. afslag, zoals op sommige plaatsen langs de Zeeuwse kust nog goed is te zien, geeft de ruimte aan sommige geomorfologische processen. De nationale betekenis van de duinen hangt on der meer samen met het feit dat de gehele kuststrook, tezamen met het Wadden- en Deltage bied en het stroomgebied van Rijn, Maas en IJs- sel, een belangrijk onderdeel is van de „ecologi sche hoofdstruktuur" van Nederland. Als geheel vormt de duinstrook een natuurelement van for maat. Het belang daarvan is - in een dichtbevolkt en sterk door mensenhanden beïnvloed land als het het onze - evident Slechts weinig mensen realiseren zich dat er in de duinen tot in het recente verleden nog veel pro cessen ongestoord plaats konden vinden. Een voorbeeld daarvan is opbouw en afbraak door middel van verstuiving. Veel hierdoor ontstane vormen zijn specifiek. Tot op heden dragen zij bij aan de landschappelijke en geomorfologische ver scheidenheid. Zeker ook door de schaal waarop dit is gebeurd, onderscheiden de duinen zich op dit punt van andere gebieden in Nederland. Ook voor de avifauna en vegetatie zijn de dui nen van groot belang. Een paar cijfers ter illustra tie. Hoewel de duinen slechts 1 procent van het na tionale grondgebied, uitmaken, komt hier 64 procent van de Nederlandse flora voor; 15 procent is zelfs elders niet of vrijwel niet te vinden. Voor vegetatietypen liggen deze getallen op 26 en 17 procent. Voor veel vogelsoorten vormen de duinen een belangrijk broedbiotoop. (87 °7r van de Neder landse soorten broedt regelmatig in de duinen). 86

Sterna | 1990 | | pagina 24