ZEEUWSE DUINEN Nieuwe duinvorming op het Verklikkerstrand. Dia: Kees de Kraker. De afgelopen jaren is de recreatiedruk, en daar mee het aantal recreatieve voorzieningen, enorm toegenomen. Op een aantal plaatsen heeft dit ge leid tot versnippering en vermindering van natuur waarden. Het is de hoogste tijd verdere achteruit gang te voorkomen. Teneinde ongewenste situaties te saneren moet een aantal structurele maatregelen worden genomen. Alleen zo kan het recreatieve (mede)gebruik van de duinen in goede banen wor den geleid. Dat betekent bij de natuur passend ex tensief (mede)gebruik voor de recreant. Verdere versnippering moet beperkt blijven. Dat houdt in het creëren van grote eenheden, het aanleggen van paden langs de randen en zo min mogelijk recrea tie gericht op de duinen zelf. Betreding en verstoring Flora Een deel van het duingebied is vrij toegankelijk. Een ander deel slechts onder voorwaarden. Zowel openbare als niet openbare gedeelten worden, al dan niet legaal, betreden om te wandelen, te cros sen, te sporten of te zonnebaden. Deze manier van handelen van de recreërende mens laat zijn nadeli ge sporen achter op vaak kwetsbare vegetatie. Dit is vooral te zien bij de primaire duintjes op het ho ge strand. Op slechts enkele plaatsen langs de Zeeuwse kust vindt tegenwoordig nog natuurlijke duinontwikkeling duinaanwas) plaats. De jon ge duintjes die ontstaan, hebben echter een grote aantrekkingskracht op strandbezoekers. Het is im mers heerlijk privé zonnebaden achter een natuur lijk windscherm. Deze primaire duintjes zijn echter nog zeer kwetsbaar. Het gevolg van bovengenoemd gebruik is dat de eerste plantengroei wordt vertrapt. De aangroei uit herfst en winter verdwijnt in het toe ristenseizoen. Juist omdat natuurlijke duinaanwas zo'n zeldzaam verschijnsel is, dient de overheid hier uiterst zorgvuldig mee om te springen. Deze kwetsbare gebieden dienen daarom gedu rende het zomer/toeristenseizoen, dat wil zeggen van april tot oktober, voor het publiek te worden gesloten. Op naleving van het betredingsverbod moet toezicht worden gehouden. Ook aan de bin nenzijde van de duinen zijn de gevolgen van de re creatie duidelijk zichtbaar. Op veel plaatsen is een dicht illegaal padennet ontstaan. Ook hier geldt, dat verbetering van het toezicht een absolute noodzaak is. Wellicht worden de huidige rasters, die nu een visuele vervuiling van het landschap be tekenen, dan voor een deel overbodig. Indien er voldoende toezicht is, kunnen de hoge prikkel draadversperringen dan mogelijk vervangen wor den door lage paaltjes met glad draad. 88

Sterna | 1990 | | pagina 26