knelpunten en kansen Vroonweg, een betreurenswaardige doorsnijding van het vroongebied. Dia: John Beijersbergen. dienen boven alles aangewend te worden voor deze verplaatsing. Vroonweg 8 Het is bijzonder jammer, dat langs de voormali ge trambaan tussen Renesse en Haamstede een het vroongebied volledig doorsnijdende weg voor het autoverkeer is aangelegd. Het natuurlijk contact tussen het oostelijk en westelijk vroongebied is daardoor verloren gegaan. Deze dient te worden hersteld: het verwijderen van de verharding is daartoe de enige mogelijkheid. De weg als zodanig moet worden opgeheven en worden teruggebracht tot wandel- en fietspad. Alternatieven zijn goed denkbaar. Plan golfbaan Schouwen (9) Uitgerekend in het overgangsgebied van de dui nen naar de polder ter hoogte van de Hoogezoom was een golfbaan met 9 holes gepland. Door aan leg (vergravingen) en onderhoud (besproeien, be mesten, chemische onkruidbestrijding) zou deze samenhang volledig verdwijnen en het aangren zend natuurmonument worden bedreigd. Door een recente uitspraak van de Kroon, die de waarde van het gebied volledig erkende, kon de aanleg worden verhinderd. De volgende stap is er voor te zorgen dat het gebied de status krijgt van natuurgebied in het bestemmingsplan. Oude Hoeve (10) Deze voormalige dienstwoning van Rijkswater staat, die nu dienst doet als zomerhuis, ligt in een van de laatste werkelijk rustige duingedeelten van enige omvang. De verstorende invloed die van de aanwezigheid van de woning uitgaat is naar ver houding dan ook buitengewoon groot. De Oude Hoeve moet daarom worden gesloopt. Maireweg (13) Ten behoeve van een betere ontsluiting van en kele grote campings is een verbreding van de Mai reweg en een verkeerstechnische verbetering van de aansluiting op de Kloosterweg gepland. Gronden die binnen het als Staatsnatuurmonument aange wezen gebied vallen, dreigen hieraan te worden op geofferd. Omdat het hier een verbetering betreft ten be hoeve van de recreatie, is het niet meer dan logisch uitbreiding van de infrastruktuur te lokaliseren op of langs de gronden van de aanpalende camping. Duinpolder Nieuw-Haamstede (15) In de Duinpolder ligt verspreid binnen de be grenzing van het natuurmonument (semi)perma- nente recreatiebebouwing. Deze varieert van volle dig door duinstruiken omgroeide caravans tot omgebouwde bunkers. Het reliëf is door uitgraven en egalisatie ten dele verstoord. Rondom veel op trekjes is een tuintje aangelegd, waarin exotische 91

Sterna | 1990 | | pagina 29