Beheer van grond- en oppervlaktewater ZEEUWSE DUINEN MOLEN. Boerderij Molenberg, een verademing in de met recreatieve bebouwing volgestouwde duinzoom. Dia: John Beijers- bergen. planten worden neergezet. Ten behoeve van gazons wordt gemest en gesproeid. Voor het bereiken van de behuizing is een dicht (auto)padennet aan gelegd. Voor herstel van het terrein en van de ecologi sche verbinding van de Verklikkerduinen met het Zeepe is het noodzakelijk te komen tot een volledi ge sanering van deze recreatiebebouwing. Behalve de „uitsterfregeling" moeten maatrege len worden genomen als actieve uitkoop, vermin derde toegankelijkheid en stringente aanpak van iedere verdere uitbreiding. Manege Maire (14) Het huidige gebruik van de manege heeft erosie van dit zeer waardevolle deel van de duinpolder tot gevolg. Vandaar dat een op dit terrein afgestemde vorm van extensief natuurbeheer, bij voorkeur ex tensieve begrazing moet worden nagestreefd. Aan koop door Staatsbosbeheer is de beste oplossing om dit gebied te behouden en heeft hoge prio riteit. Boerderij Molenberg (23) Handhaving van het open landschap, de overgang duin-polder bij boerderij Molenberg tussen Burgh en Westerschouwen, is noodzakelijk. Verdere be bouwing of aanleg van recreatieve voorzieningen dient daarom achterwege te blijven. Inleiding Een tweede gebruiksfunctie, en helaas ook te vens tweede knelpunt in en bedreiging van de dui nen is de winning van drinkwater. In het verleden, maar ook nu nog, werd te veel water aan de dui nen onttrokken met als gevolg verdroging van nat te en vochtige duinvalleien. Plaatselijk trad zelfs verzilting op. Ook eutrofiëring ten gevolge van de inlaat van ongezuiverd infiltratiewater heeft een negatieve invloed op de natuurwaarden. Het duin gebied wordt op directe wijze aangetast door de aanleg van infrastructuur ten behoeve van de wa terwinning. Te denken valt aan pompstations, put- tenreeksen, Ieidingtracé's en ontsluitings- en be- heerswegen. Het verdrogende effect wordt bovendien ver sterkt door de verlaging van de peilen in de aan de 92

Sterna | 1990 | | pagina 30