Zeewering ZEEUWSE DUINEN De smalle duinenrij voor de Zouten en Zoeten Haard langs de Rampweg (voor de duinversterking). Dia: Kees de Kraker. Inleiding De derde bedreiging voor een natuurlijk duinbe- heer is het gegeven, dat het dienst doen als zeewe ring een andere maatschappelijke functie van de duinen is. Omdat op de meeste plaatsen langs de Zeeuwse kust sprake is van meer afslag dan aan was, zijn maatregelen nodig om de zeewerende functie van de duinen in stand te houden. Ook in het kader van de Deltawet zijn werken verricht. De verantwoordelijkheid om deze voor het achterland zo belangrijke taak uit te voeren, ligt bij Rijkswa terstaat en de diverse waterschappen. In enkele extreme gevallen heeft men duinen ge heel of gedeeltelijk vervangen door een dijk. Van uit natuuroogpunt is deze oplossing vanzelfspre kend totaal ongewenst. Ook zijn duinversterkingen uitgevoerd. Hierbij moet de afwerking dusdanig zijn dat het nieuwe duin in reliëf en vegetatie een zo natuurlijk moge lijk aanzien krijgt en dus niet afwijkt van het om ringende landschap. Bij voorkeur dient de duin suppletie te worden overgedimensioneerd. En wel zodanig dat er ruimte ontstaat voor de ter plaatse thuishorende dynamiek van verstuiving. Dit is ook van belang voor de landschappelijke inpassing van het nieuwe duin (reliëf duinvoet niet recht). Bij noodzakelijke aanplant tegen verstuiving dienen de van nature voorkomende plantesoorten op de juiste plaatsen te worden aangeplant of uit gezaaid. Dat betekent Helm in de zeereep en het buitenduin, duingrassen en duinzeggen in het bin- nenduin. Met het oog op snelle vestiging van de juiste plantesoorten, kan van het binnenduin de toplaag worden afgehaald en later over de supple tie worden aangebracht, zodat wortelstokken en zaden op de juiste plaatsen aanwezig zijn. Hoewel duinsuppletie sterk de voorkeur ver dient boven het aanleggen van een dijk, dienen verbeteringen van de zeewering uit natuuroogpunt zoveel mogelijk zeewaarts, door middel van vooroever- en strandsuppletie, en niet landin waarts te worden uitgevoerd. De verstoring is dan geringer, terwijl deze vorm van versterking in het algemeen even efficiënt en bovendien goedkoper is. Het benodigde zand moet in alle gevallen uit zee worden gewonnen. Duinen afgraven ten be hoeve van zandwinning is uit den boze. 94

Sterna | 1990 | | pagina 32