knelpunten en kansen De mogelijkheden voor het plegen van natuur- technische milieubouw gebaseerd op ongestoorde grondwaterstromingen en beheersing van het op pervlaktewater zijn hier optimaal. Tevens fungeert die gebied als de optimale schei ding tussen de uitbreiding van de bebouwing bij Renesse en de concentraties van kampeerders bij Moermondseweg en Rampweg. Watergat (5) Rond de Eendenkooi is verdroging het grootste probleem. Regeneratie is mogelijk door, ten op zichte van de waterafvoer van de Oosteren Ban, een eigen waterhuishouding te voeren. De aange wezen mogelijkheid is door stuwing en isolering ter hoogte van de Julianahoeve een verminderde afstroming van het Watergat tot stand te brengen. De landschappelijk bijzonder nare uitstraling van de camping naar het Watergat moet middels een beplanting met elzen worden afgeschermd. Valleien Verklikker (12) Bij de Verklikkerduinen (Staatsbosbeheer/ Rijkswaterstaat) heeft een ongestoorde ontwikke ling van het droge strand en de primaire duintjes van deze aangroeikust een hoge prioriteit. Ont wikkeling en handhaving van vegetaties van voch tige primaire en secundaire valleien dient door kap- en maaibeheer te worden bevorderd. Juist in dit gebied, met nog weinig invloed op de water huishouding, zijn de kansen voor deze vegetaties optimaal. Het toezicht is volstrekt onvoldoende. Extra handhaving in de orde van 3 manjaren is hard nodig. Voorlichting is niet aanwezig. En dat terwijl bij verminderde ontsluiting juist hier mo gelijkheden liggen voor kwetsbare duinbroedvo- gels, die veel ruimte nodig hebben. Meeuwenduinen (16) In de Meeuwenduinen is Staatsbosbeheer be gonnen met het benutten van de mogelijkheden voor regeneratie door middel van gecontroleerde verstuiving. Dit uitgebreide veldexperiment dient te worden voortgezet. Er ontstaat een visueel aan trekkelijk landschap. Gedegenereerde uitblazings- vlakten kunnen verder uitstuiven tot het grondwa ter en zich opnieuw ontwikkelen tot waardevolle duinvalleien. Het uitgebreide, zeer onnatuurlijke padenpa troon, dat in struwelen wordt onderhouden ten be hoeve van de konijnenjacht dient samen met deze jacht te verdwijnen. Inbraak Schouwen-Duiveland (17) Ter plaatse zijn de Meeuwenduinen op Schou wen 4,5 kilometer breed. De inbraak in de zeereep vindt plaats in een gebied zonder infrastructuur, buiten het inzijggebied van de waterwinning. De Deltaveiligheid van de polder Schouwen en het overige duingebied is niet in het geding. Hoe ziet het gebied er nu uit? Langs de kust een klifduin: een gesloten zeereep met daar achter een aantal afzonderlijke uitblazingsvalleien. In na tuurlijk opzicht is het gebied sterk gedegenereerd. Door de erosie van de kust is er een sterke tendens tot verstuiven. De begroeiing van de vallei heeft als gevolg van het instuiven van zand weinig actuele waarde. De natuurlijke ontwikkeling van deze dy namische kust verdient een begeleiding in de rich ting van een verjonging. Dat kan door zand verstuivingen toe te staan in plaats van een poging tot fixatie. De transformatie van een afbraakvallei in een achterduinse strandvlakte, welke af en toe in contact komt met de zee, past in het beeld van een dynamisch beheer. Bovendien geeft dit in ecolo gisch opzicht veel meer perspectief dan de huidige situatie. De inbraak moet een veiligheid van 1 krij gen. Dat wil zeggen dat het betrokken gebied één keer per jaar inundeert. De bestaande duinen om - Tf' i'ifr'wp. Een ïnbraakcjaaVjC 97

Sterna | 1990 | | pagina 35