knelpunten en kansen Slotlaan Haamstede. Gepleit wordt voor een ander bosbeheer. Dia: Kees de Kraker. worden toegepast. Met de bescherming van de stormvloedkering in de rug kan zonder gevaar voor de zeewering worden overgegaan tot de aan leg van een slufter of achterduinse strandvlakte. Dus het creëren van een dynamische kust vóór een Deltadam. De opening in de zeereep wordt gelegd op 2.20 m NAP, waardoor de uit te graven ach terliggende sluftervlakte circa tien keer per jaar zal overstromen. Voor het maken van de slufter is subsidie aange vraagd bij het Ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij. De slufter zal in 1991 aangelegd worden. Duingebied. Door Rijkswaterstaat is in de winter 89/90 bij wijze van proef, aansluitend op het opruimen van de verhardingen van de werkterreinen op Neeltje Jans, 30 ha duingebied vormgegeven. Aangelegd zijn enkele vochtige duinvalleien, verschillende duinvormen en een duinmeer. De wind en de be groeiing zullen de natuurontwikkeling verder rich ting geven. Voorwaarde is wel dat de recreatiedruk op het gebied niet te groot wordt. Voor de vormgeving van de resterende 20 ha van het duingebied is door Het Zeeuwse Landschap subsidie aangevraagd bij de Provincie. Voordelta (24) Over de Voordelta kan tot slot worden opge merkt dat dit zich ontwikkelende gebied zich voor al leent voor natuurontwikkeling. Het betreft hier een dynamisch kustgebied met zandbanken, geulen, primaire duinvorming etc. Vooral voor het opnieuw vestigen van de zeehond in de Zeeuwse wateren is de Voordelta van belang. In het schone, diepe water langs steile zandbanken maakt de zeehond een goede kans. Het gevaar is niet denkbeeldig dat specifiek de recreatie deze ontwikkeling benadeelt. Ook andere functies worden door de vierde nota Ruimtelijke Ordening niet uitgesloten. Een definitieve afwe ging moet in deze nog plaatsvinden. Plankzeilers, waterscooters, hoovercrafts, ple ziervaartuigen, para-sailers, deltavliegers en ULV's zijn rustverstorend en daarmee een grote bedreiging voor de natuurlijke ontwikkeling van de Voordelta. Het surfen voor de Brouwersdam dient te wor den gezoneerd. Ook een beperking tot een bepaal de maximale afstand van het strand is noodzake lijk. Dit om infiltratie van surfers op de voorste zandbanken van de Voordelta te voorkomen. Een extra bepaling in de Algemene Politieveror dening (APV) van Middenschouwen is daartoe een vereiste. Het verbod dient ook te worden ge handhaafd. Vooruitlopend op de toekomst moe ten in de APV van alle betrokken gemeenten voor de hele Voordelta ook bepalingen betreffende an- 99

Sterna | 1990 | | pagina 37