Oproepen, mededelingen Oprichting Nederlandse Zeevogelgroep (vooraankondiging) Op 1 januari 1991 zal de Nederlandse Zeevogelgroep worden opgericht. Met deze vereniging wordt beoogd het onderzoek aan zeevogels in en vanuit Nederland te sti muleren en verder te ontwikkelen. Door een nauwere sa menwerking tussen onderzoekers, zowel professioneel als amateur, te bewerkstelligen zou al lopend onderzoek kunnen worden verdiept en kan nieuw op elkaar af gestemd onderzoek worden opgezet. De Club van Zee- trekwaarnemers (CvZ) en het Nederlands Stookolie slachtoffer-Onderzoek (NSO) zullen opgaan in de nieuwe vereniging, die tegelijkertijd de CvZ als sectie van de Nederlandse Ornithologische Unie (NOU) zal vervan gen. Er is dus niet zozeer sprake van een nieuwe groep, maar van reorganisatie om krachten te bundelen en ver splintering van onderzoek aan zeevogels in ons land te gen te gaan. Een belangrijk doel van de Zeevogelgroep is de uitwis seling van gegevens. Centraal hierin staat het uitgeven van een tijdschrift (SULA) en de organisatie van sympo sia en themadagen. Behalve dat hierbij het onderzoek aan zeevogels onder de aandacht van een breder publiek gebracht zal worden hebben deze bijeenkomsten tot doel om contacten met onderzoekers van andere aspecten van het mariene milieu te onderhouden. De Nederlandse Zeevogelgroep hoopt door het onderhouden van nauwe banden met alle Nederlandse zeevogelonderzoekers een centraal aanspreekpunt te kunnen vormen voor een eer ste contact met Nederlands zeevogelonderzoek en de Zeevogelgroep streeft ernaar dit onderzoek ook in het buitenland te kunnen promoten. Het initiatief om te ko men tot deze nieuwe organisatie heeft in de afgelopen 2 jaren voldoende ondersteuning en medewerking verwor ven om nu daadwerkelijk tot oprichting te kunnen over gaan. Een geformeerd voorlopig bestuur zal tijdens de oprichtingsvergadering begin 1991 worden voorgedragen aan de leden. De huidige leden van de CvZ en de abon nees van het tijdschrift SULA zal worden voorgesteld om het lidmaatschap van de nieuwe organisatie te aan vaarden. Leden van de Zeevogelgroep ontvangen het tijdschrift SULA en worden geïnformeerd over activitei ten en overige publicaties van de Zeevogelgroep. In SU LA zullen NSO en CvZ publicaties blijven verschijnen, maar gestreefd wordt naar een verbreding van de inhoud naar andere takken van zeevogelonderzoek. Artikelen of korte bijdragen voor SULA over zeevogels of zeezoog dieren worden door de redactie met belangstelling tege- moetgezien. Al in 1990 zal SULA in een sterk verbeterde uitvoering verschijnen en voor eind 1990 wordt een spe ciaal nummer met een overzicht van Nederlands zee vogelonderzoek voorbereid. Geïnteresseerden worden van harte uitgenodigd zich te melden bij het (voorlopige) secretariaat van de Neder landse Zeevogelgroep en nu al abonnee te worden van SULA. Voor nadere informatie: Nederlandse Zeevogelgroep i.o. seer. J. A. van Franeker p/a Driebergseweg 16c 3708 JB Zeist. Bij het Krammer-Volkerak kwamen opnieuw Stelt- kluten tot broeden. Mat Jongenelen volgde een broedgeval op de Dintelse Gorzen. Aardig is het territoriumconflict tussen 'onze gewone' Kluut en de meer exotische Steltkluut, zoals dat door hem op de hiernaast afgedrukte foto's werd vastgelegd. Graag zou hij, om een nog beter inzicht te krijgen in het voorkomen van Steltkluten in het Krammer- Volkerak in 1990, eventuele waarnemingen van de ze soort ontvangen. Steltkluutwaarnemingen in het Krammer-Volkerak dus naar: Mat Jongenelen Karei Doormanstraat 21 4671 AC Dintetoord boven: Territoriumconflict tussen Kluut en o* Steltkluut. onder: De Kluut drukt zich, het loopt met een sisser af. 101

Sterna | 1990 | | pagina 39