Ontwikkelingen in de broedvogelstand van de Verklikkerduinen 1975-1990 Fitis, de talrijkste broedvogel in het Verklikkerduin. Foto: Henk Harmsen. Jan-Willem Vergeer Inleiding Vanaf 1983 wordt door de Provinciale Planologische Dienst (PPD) voor Zeeland een broedvogelinven- tarisatie uitgevoerd. In het kader van deze inventarisatie is een groot aantal gebieden op Schouwen- Duiveland in 1988 op de aanwezige broedvogels onderzocht. De verzamelde informatie zal medio 1991 samen met de gegevens van Tholen en St. Philipsland verschijnen in een rapport. In dit rapport zullen de door de PPD verzamelde gegevens onder meer vergeleken worden met resultaten van eerder uitgevoer de ingevoerde inventarisaties. Met name in de Schouwse Westhoek is dit goed mogelijk omdat, niet in het minst door de stimulerende rol van de Vogelwacht in deze, hier al relatief veel inventarisaties gehou den zijn. Om een beeld te geven van wat een dergelijke vergelijking kan opleveren wordt in dit verhaal de ontwikkelingen van de broedvogelbevolking in de Verklikkerduinen in de afgelopen 15 jaar geschetst en een beeld gegeven van de huidige situatie. Gebiedsbeschrijving De Verklikkerduinen zijn een uitgestrekt duin complex tussen Renesse en Nieuw-Haamstede. De totale oppervlakte bedraagt ca. 385 hectare. Het grootste deel wordt gevormd door jonge duinen, die over het oude duin zijn opgestoven. Deze ont staansgeschiedenis is goed terug te vinden in de geaccidenteerdheid van het terrein; de hoogte va rieert van twee tot veertig meter boven NAP. Fi guur 1 (naar Van Wijngaarden - in.prep.) geeft een beeld van de vegetatie in het gebied. De vegetatie van de hogere delen bestaat grotendeels uit Meidoorn-Vlierstruweel en Duindoornstruweel. In 116

Sterna | 1990 | | pagina 58