v\— Dodaars, waarschijnlijk broedvogel bij één van de waterplasjes. Foto: Henk Harmsen. Vogels van water en moeras Deze soortengroep komt in het Verklikkergebied vooral voor bij kleine waterputjes met voldoende open water en in mindere mate in de vochtige duinvalleien. Belangrijke soorten die de afgelopen jaren regelmatig in het gebied gebroed hebben zijn: Dodaars, Zomertaling, Wintertaling, Slob eend en Rietzanger. In de afgelopen vijftien jaar zijn deze en andere tot de soortengroep behorende soorten in aantal achteruit gegaan. Deze achter uitgang wordt onder meer veroorzaakt door het dichtgroeien van de met name in het zuidoostelijk deel van het gebied gelegen waterputjes. De wat noordelijker gelegen duinvalleien zijn de laatste jaren wel duidelijk vochtiger geworden, maar deze ontwikkeling lijkt voor de water- en moerasvogels nog geen positieve gevolgen te hebben. Opvallend is dat de typische vochtige duinvegetatie het wel goed doet in deze gebieden. De tendens van achteruitgang werd in het PPD- inventarisatiejaar versterkt door het feit, dat het voorjaar bijzonder droog was. In vochtige jaren liggen de aantallen water- en moerasvogels zeker hoger. Vogels van open terrein De meest opvallende zangvogel van open terrein is de Tapuit. Het grootste deel van de Zuidwest- Nederlandse populatie van deze soort broedt in de Schouwse binnenduinen. Binnen het Verklikker duin komt hij met name voor aan de zuidkant van het terrein De Jonge, dat grenst aan het voor deze soort zo belangrijke Vroongrondencomplex. Mid den jaren zeventig werden ook Tapuiten aangetrof fen op de kleine graslandjes langs de Strandweg, maar daar lijkt de soort verdwenen te zijn. Een nieuwe broedplaats is de primaire duinvallei in de buiten-Verklikker, waar in 1990 een paartje tot broeden kwam. De aantallen broedende meeuwen in het Ver- 119

Sterna | 1990 | | pagina 61