Zeekoet, vaak het slachtoffer van olielozingen. Foto: Henk Harmsen. Het rapport begint met een uitgebreide bespreking van de verschillende, in de tellingen onderzochte, kustgebie den en de daar aanwezige vogelpopulaties in de Neder landse kustwateren. Hierna volgt een overzicht van de verschillende olie-incidenten voor de Nederlandse kust en de daarmee gepaard gaande strandingen van vogels. Duidelijk blijkt dat grote sterfte onder vogels niet alleen door gróte olieverontreinigingen wordt veroorzaakt, maar dat kleine lozingen een minstens even belangrijke invloed op het aantal getroffen vogels hebben. Er wordt aannemelijk gemaakt dat niet de hoeveelheid verontrein- ging, maar het al dan niet aanwezig zijn van de vogels in de getroffen gebieden de omvang van de incidenten bepaalt. In een bespreking per soort wordt, naast de aantallen getroffen vogels, een nauwkeurige schatting gegeven van de omvang van de broedpopulaties en het vóórkomen van de verschillende soorten in de overwinteringsgebie- den op de Noordzee. In de einddiscussie wordt ingegaan op waargenomen trends in de aantallen gevonden vogels en de verhouding van de verschillende soorten binnen het totaal aantal ge troffen vogels. Verder wordt ingegaan op de diverse pro blemen die het vrijwel onmogelijk maken om de aantal len vogels, die ten gevolge van olieverontreiniging om het leven komen, exact vast te kunnen stellen. Aan het eind van het rapport worden aanbevelingen gedaan ten aan zien van verder onderzoek, o.a. verdriftingsexperimenten en nauwkeurige tellingen van de vogels op de broedkolo- nies en overwinteringsgebieden. Uit bovenstaande kan onterecht de indruk zijn ont staan dat alleen „olie vogels" aan de orde komen, maar ook de verschillende broedkolonies en het voorkomen van de verschillende soorten, in relatie met het al dan niet aanwezig zijn van voedsel in de desbetreffende ge bieden, komen uitgebreid aan de orde. Het is voor een ie der die zich in zeevogels interesseert dan ook aan te ra den een exemplaar van dit rapport aan te schaffen. Het rapport (inclusief de Nederlandstalige handlei ding) is voor 32,50 (porto inbegrepen) te verkrijgen bij de Vogelbescherming in Zeist of de Werkgroep Noordzee in Amsterdam. Simon Hart NB: Tussen 1983 en 1989 werden op een relatief klein deel van de Nederlandse kust (Schouwen en Goeree, 34 km) 11.908 vogels aangetroffen waarvan 60-70% olieslachtoffer. 127

Sterna | 1990 | | pagina 69