Natuur dichtbij Gewerkte uren Nog enkele cijfers over 1990. Het aantal gewerkte aktiedagen bedroeg 6 (1989: 5). De gemiddelde op komst bedroeg 7 personen (1989: 9) per dag. De hoogste opkomst op een aktiedag was 10 personen (Ouddorp Poldersbos). Het manuur-totaal voor 1990 is 190 uur (1989: 202) of te wel ruim 25 werk dagen voor één persoon. Het werk door derden is hierin niet opgenomen, zij hebben ongeveer 45 uur voor ons gewerkt. juli-september Maaien en hooien Trambaan te Stellendam. najaar-winter 1991-1992 Nestgelegenheid maken vleermuizen te Goede reede. Onderhoud Krammerweg, uitlopers te Oolt- gensplaat. Onderhoud Bunkerbos te Ouddorp. Wilgen knotten en stikken te Ouddorp en Goe dereede. Wilgen aanplanten. Planning aktiviteiten 1991 De winteraktiviteiten vinden steeds plaats op de laatste zaterdag van de maand van 8.30 tot 13.00 uur. De zomeraktiviteiten zijn qua tijdstip afhan kelijk van de weersgesteldheid. maart-mei Wilgen knotten, onderhoud bosperceel en wil gen aanplanten te Ouddorp. Liefhebbers voor de aktiviteiten kunnen zich aanmelden bij één van de koördinatoren. De defi nitieve plaats en data staan steeds in de aktivitei- tenagenda van de vereniging en in de streekpers. Langs deze weg willen wij weer alle vrijwilligers die het afgelopen jaar hebben geholpen, hartelijk bedanken voor hun hulp. Het komende seizoen re kenen we zeker weer op jullie! Kees van 't Zelfde en Anton Tromper Tegenwoordig hoor je nogal eens: ,,Ik zag onderweg alweer een reiger". En jawel, de Blauwe Reiger zit tamelijk in de lift. Tot in de parken in het hart van zelfs steden zoals Amsterdam zijn hun opvallende nesten hoog in de bomen te vinden. Wie kent niet het beeld van een sportvisser met een geduldig wach tende reiger aan z'n zijde. Op de Dintelse Gorzen heeft in augustus en sep tember een gezelschap van zo'n 30 tot 40 reigers een rust- en slaapplaats. Overdag fourageren ze in de directe omgeving. Het is heel goed mogelijk dat deze reigers afkomstig zijn uit de dichtstbijzijnde broedkolonie, gelegen bij de Volkeraksluizen in Willemstad. In 1990 kozen welgeteld 44 paren hier hun domicilie. Zo komen we uit op een flink aan tal reigers die na de broedtijd uitzwermen. De verwachting is dat het komend broedseizoen nog meer reigers zal opleveren. De Ooievaar is vrijwel uit het Nederlandse landschap verdwenen maar de Blauwe Reiger neemt de honneurs met groot succes waar. Sta eens wat vaker stil bij de langpotige visser, de Blauwe Reiger. Krammer-Volkerak aantrekkelijk voor tal van reigerachtigen In de Noord-Westhoek van Brabant werden in 1990 nieuwe broedplaatsen bekend, al bekende ko lonies vertoonden explosieve groei. Lepelaar, Purper- en Koereiger, Roerdomp, Grote Zilverrei ger en Europese Flamingo werden in het afgelopen jaar waargenomen. De twee laatstgenoemde soor 18 ten hadden een duidelijke voorkeur voor de Slik ken van de Heen-West. Tot de verbeelding sprekende soorten zoals Klei ne Zilverreiger, Kraanvogel, Zwarte Ooievaar en Ooievaar zijn de laatste jaren meermalen geno teerd. Verblijftijden van respectievelijk twee maanden, drie weken, vier dagen en drie maanden geven hoop voor de toekomst. Het landschap van het huidige en zeker van het toekomstige Krammer-Volkerak heeft een grote aantrekkings kracht op verschillende reigersoorten en de andere besproken vogelsoorten. Veelvuldiger pleisteren en misschien vestiging is mogelijk, hopelijk slechts een kwestie van tijd. Reservaatstatus, rust en een zorgvuldig beheer zijn immers gewaarborgd, de re centelijk uitgevoerde aanleg van oever verdedigin gen, eilanden en verdere aanpassingswerken zijn eveneens van groot belang. Waarnemingen van alle hierboven genoemde soorten in het Krammer-Volkerak en nabije omge ving worden door ondergetekende met belangstel ling tegemoet gezien, bij voorbaat mijn dank. Mat Jongenelen Karei Doormanstraat 21 4671 AC Dinteloord Blauwe Reiger zonnend bij een Perzische Berenklauw. Foto: Henk Harmsen

Sterna | 1991 | | pagina 18