Landschap 19-toen De Wildernis bij Brouwershaven In de verhalen van oudere natuurliefhebbers duikt af en toe de naam Wildernis op, een legendarisch plekje in de buurt van Brouwershaven waar vóór 1940 wel eens tientallen bloeiende Bijenorchissen waren gezien. Dankzij aanwijzingen van Frans Jansen, Rijkel ten Kate en Jan Koevoets, NJN-ers uit de jaren '30, kon ik mij een beeld gaan vormen van die wildernis. Ontstaan Tegen de zeedijk van de polder Kijkuit oostelijk van Brouwershaven bevond zich een brede strook land, 1 km lang en ongeveer 30 m breed, die nogal laag lag en waar allerlei wilde planten groeiden. Voor de boeren in de polder was dat kennelijk maar een rommelig stuk met 'vuulte' en de veld naam Wildernis is door deze mensen aan dat ge bied gegeven. De zeedijk van polder Kijkuit is kaarsrecht en werd in het midden van de 17e eeuw gemaakt. Na de rampzalige stormvloed van 1682 is bij de her- dijking van Kijkuit rond 1700 deze inlaagdijk zee dijk geworden. Het lijkt erop dat de grond voor deze dijk vlak erachter gewonnen is in putten, af gescheiden door een aantal dammen. Het zijn de ze kleiputten ('uijtgedaen lant') die begroeid raak ten en het natuurgebied de Wildernis gingen vormen. Beschrijving van de Wildernis De oudste beschrijving van de Wildernis is van niemand minder dan Victor Westhoff in het NJN- tijdschrift Amoeba 1935. Hij noemt de planten groei 'een ongerepte warboel, een merkwaardig mengsel van rivier-, veen-, duin-, zout- en weide- flora, waar de gekste dingen te vinden zijn. Er zul len weinig plaatsen in Nederland zijn, waar al deze totaal niet bij elkaar horende planten bijeengroei- en. Ook de zeer zeldzame Bijenorchis zou hier moeten staan...'. Het is de Schouwse NJN-er Nico J. Beije (Re- nesse 1920-Rusland 1944) die gedetailleerd in De Levende Natuur van 1936 over de Wildernis zal schrijven. Hij beschrijft in september van dat jaar nauwkeurig de route die hij met een excursie in de zomer volgde en vermeldt in ieder biotoop de ge vonden plantensoorten. (Hier vermeld met de toenmalig gebruikte namen). 1

Sterna | 1991 | | pagina 1