Lentevogel Gele Kwikstaart, 23 september 1984, Oostcrland. >c met Gele Kwikstaart, 12 september 1984, Oostcrland. Zo rond half april, soms wat vroeger, soms wat later, zien we in de wei of langs de wegkant plotse ling dat prachtige vogeltje, met een voor Neder landse begrippen onnatuurlijk fel gele kleur. Deze exotische verschijning heeft dan zojuist de Afri kaanse savanne, waar kuddes Gnoe's en Wiide- beesten op de voet gevolgd werden, verwisseld met de lage landen van het Friese zwartbont stamboek vee en het Texels schaap. Wippend met hun lange staart, dribbelend, springend of snel even opvlie gend snappen ze links en rechts de insekten weg bij de grazende beesten. Eén van de mooiste lente boden die men zich voor kan stellen. De doortrek vindt plaats in april en mei. Vaak zien we ze dan in groepjes. Altijd leuk om even goed op te letten of er geen Engelse Gele Kwikstaart tussen zit, wat regelmatig het geval is, en heel soms ook een Noordse. Kort na het broedseizoen, midden in de zomer, ruien dé kwikstaarten en maakt de knalkleur van het mannetje plaats voor een fletser geel, zoals dat van de vrouwtjes en de jongen. De terugtrek komt dan al spoedig op gang en voor de herfst begint zijn ze nagenoeg bijna allemaal afgereisd naar het warme zuiden. Voor en tijdens deze aftocht zien we het ont staan van gezamenlijke slaapplaatsen, die bij voorkeur in dichte rietveldjes gezocht worden. Zo zijn er waarnemingen van 100 ex. op 12-8-72 bij de Sasput (Noordgouwe)1 en ruim 200 ex. op 6-9-88 opvliegend uit het riet van het Inlaagje Burghsluis2. Leuke waarnemingen. Het wordt trouwens wel heel erg kras als we le zen welke gevoelens een staartwippende fietser bij een er Gele Kwik oproept, zoals dat op de volgen de bladzijde staat beschreven. 1. werkgroep avifauna natuur- en vogelwacht SCHOUWEN-DUIVELAND, 1986. De vogels van Schouwen- Duiveland blz. 234, Zierikzee. 2. SLUIJTER, TED C. J.} 1989. Slaapplaats Gele Kwikstaart bij Burghsluis, Sterna 34 (1) 28. Tekst: Kees de Kraker Foto's: Fierik Harmsen 21

Sterna | 1991 | | pagina 21