Mededelingen Vijverberg-Lysenprijs 1991 naar Henk Harmsen Ledenwerf-aktie Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland cc Gele Kwik neer. Staart tegen de grond, kopje recht omhoog en de gele borstveren uitgezet. De vogel naderde mij, al trippelend, tot ca. twee meter, nog steeds de uitgezette borstveren tonend. Ineens was dit gedrag mij duidelijk: de kwikstaart reageerde op mijn felgele trainingspak van een be kende brillenzaak met vestigingen in Zierikzee en Haamstede. Van pure verbazing stopte ik, zoiets had ik nog nooit meegemaakt. Nog even kwam de vogel dich terbij om daarna weg te vliegen. Dit voorval hield mij de hele dag bezig, want werd ik nu aangezien voor een lastig mannetje of een lekker vrouwtje Gele Kwik?.... 's Avonds brachten vogelboeken het antwoord. Vooral in de periode wanneer de 9 9 Gele Kwik arriveren in de broedgebieden, verdedigen cc a hun territoria zeer fel. Zelfs andere zangvogelsoor ten worden aangevallen. Tussen a cc van de Gele Kwik vinden zelfs gevechten plaats (Cramp 1988). De beschrijving en tekeningen van het gedrag van het cc kwam precies overeen met wat ik die dag had gezien. Echter, het kwam niet tot een gevecht tussen David en Goliath. Ook niet de volgende twee dagen, toen dit koddige tafereel zich herhaal de. Tja, de tegenwind is gebleven, maar na zo'n ge beurtenis kun je er weer weken tegen. Ted Sluijter Literatuur CRAMP, S. 1988. Handbook of the birds of Europe. The Middle east and North Africa: the birds of the Western Pacific, Vol. 5. Oxford University Press. Het bestuur van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland heeft besloten de Vijverberg-Lysenprijs dit jaar toe te kennen aan Henk H. Harmsen. Deze prijs, genoemd naar twee Schouwse voormannen van het eerste uur op het gebied van de vogelstudie en natuurbe scherming, wordt jaarlijks toegekend aan een per soon of instelling die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het vlak van natuurbehoud of -educatie. Iedereen die regelmatig de Sterna leest, weet dat Henk met zijn foto's hieraan een zeer belangrijke bijdrage levert. Het verheugt de redaktie dan ook zeer dat het bestuur het werk van onze medewer ker zo waardeert dat zij deze prijs aan hem wil toe kennen. De prijs zal op de jaarvergadering van de Natuur- en Vogelwacht op 19 april aan Henk Harmsen worden uitgereikt. Op deze avond houdt Henk trouwens zelf een dialezing, zodat iedereen nog eens kan zien waarom hij die prijs gekregen heeft. Voor tijd en plaats: zie Agenda. Geen enkele vereniging ontkomt eraan: zo nu en dan moet er aktie ondernomen worden om het aantal leden op een zeker peil te houden. De Natuur- en Vogelwacht start dit jaar een campag ne met als doelstelling het aantal leden van 800 naar 1.000 te laten groeien. Natuur en milieu mogen zich tegenwoordig in een grote belangstelling verheugen. Een eilandelij- ke vereniging die zich op dit gebied bijzonder in spant is de steun van al degenen die de natuur ter harte gaat, zeker waard. Middels een wervingsfol der zal de Natuur- en Vogelwacht zich nog eens duidelijk voor de bewoners van Schouwen- Duiveland profileren. Maar als u nu uw buren, vrienden, kennissen of familieleden al lid kunt maken, hoeft u daar niet mee te wachten! In de Sterna zal voortaan regelmatig een lijst met nieu we leden worden opgenomen. Nieuwe leden m.i.v. 1 januari 1991 Dir. LNO, 's Gravenhage P. H. W. Boks, Rotterdam Th. H. Kelder, Zierikzee A. van Asperen, Zierikzee E. von Eugen, Nieuwerkerk P. C. Schoonenboom, Nieuwerkerk L. M. Leeuwe, Burgh-Haamstede L. Tieleman, Burgh-Haamstede P. de Ruijter, Burgh-Haamstede C. C. de Vrieze, Burgh-Haamstede J. Midavaine, Burgh-Haamstede P. Mansueti, Hellevoetsluis J. Kloet, Zierikzee J. de Romph, Brouwershaven H. W. Dalebout, Brouwershaven W. S. Bevelander, Zierikzee B. Stuit, Kerkwerve J. v. d. Ven, Kerkwerve L. Bouman, Hellevoetsluis B. Rijksen, Utrecht 23

Sterna | 1991 | | pagina 23