De Wildernis: onderaan de zeedijk (1936). Foto: J. Vier gever. Verslag van Nico J. Beije Op de dijk van de polder Borrenbrood (a) staat o.a. Driedistel en Karthuizer Anjer. (Navraag bij het Rijksherbarium gaf geen bevestiging van deze soort; bedoeld is waarschijnlijk Ruige Anjer). In de elzenhaag (d) staan Bosandoorn, Glad Parel zaad en Heggerank. Naast deze elzenhaag is dan het beroemde Bijenorchisweitje (c), door Nico 'het studieveldje' genoemd. De orchissen werden ca. 1932 ontdekt: er bloeiden toen 40 ex. In het weitje dat ieder jaar gemaaid wordt, staan verder Margrieten, Zeegroene Zegge, Geelhartje en Ke verorchis. De Wildernis (E) in de hoek van de dijk heeft een moeras met wilgjes. Daar staan Moeras- wespenorchis, Vleugeltjesbloem, Addertong, Tril- gras, Gevlekte Orchis, Grote Muggenorchis (meer dan 50 ex) en verder Strandzoutgras en Zeeweeg bree, maar ook Kruiskruid, Kattestaart, Wederik, Berenklauw, Engelwortel, Gele Honingklaver enz. Even verder vindt hij Pirola, Harlekijnorchis en Handekenskruid. De Wildernis herbergt zeven verschillende soorten orchideeën! Bijenorchis Ophrys apifera. Foto: R. ten Kate (1936). 2 De Wildernis: a. dijkenb. de zee, c. het Bijenorchisweitje, d. de Elzenhaag, E. de eigenlijke Wildernis,f. Wilgen, riet enz. N. Voortzetting van de Wildernis, M. Naar de kreek, L. Bouwland, eenmaal Wildernis O. Weiland, T. Het dammetje, VPut met riet. Langs de dijk van Kijkuit vinden ze Waterbies, Mattenbies, Tweerijïge Zegge, Stekelzegge, Zilte Zegge, Waterrus, Padderus, Kruipwilg en Veen- pluis, waarvan geschreven wordt dat die 'overigens op Schouwen niet voorkomt'. In lage zilte stukken staat: Zeeaster, Engels Gras, Zeekraal, Zeeweeg bree, Strandzoutgras. Er vliegen vlinders en zweef vliegen. Tenslotte eindigt de wandeling bij de kreek, dat is de Kijkuitse kreek (na de Herverkaveling ver dwenen). Ook daar staan weer veel planten die in de Wildernis stonden. In het artikel noemt Nico Beije als bedreiging het feit dat men de Wildernis wil verpachten voor het laten grazen van vee en hij voorspelt 'een ver trapte en kaalgevreten modderpoel'. Hij denkt dat de Wildernis te klein is als natuurmonument. Juist de merkwaardige combinatie van planten valt op: 'Want waar ergens in Nederland vindt men zo'n schorren- en duinplantencombinatie?'.

Sterna | 1991 | | pagina 2