Jaarverslag over 1990 van de vinkenbaan te Westenschouwen Voedselconflict tussen Koolmees (1) en Pimpelmees (r). Beide soorten worden regelmatig gevangen op de vinkenbaan. Foto: Henk Harmsen. Verloop van het ringseizoen L. van Ree Wederom een jaar met veel vangbaar weer, be halve de laatste weken. Regen en wind deden de trek na half november stoppen. Opnieuw een dwaalgast voor de baan. Op 12 september liet een jonge Roodmus zich verschal ken. De dichtstbijzijnde broedplaats is NO- Duitsland. Door de ZO-gerichte trek worden ze maar zelden bij ons aangetroffen* In tegenstelling tot zijn naam is een jonge vogel niet rood, maar grijs. De dubbele vleugelstreep en de dikke snavel sluiten verwarring echter uit. Een andere dwaalgast, die we 27 september vin gen was (voor de vierde maal) een Bladkoninkje; ook een jonge vogel. Bladkoninkjes komen van verder weg, tenminste uit West-Siberië. Enige invasies De Kruisbekkeninvasie deed ons denken aan 1965. We zagen en hoorden ze zowat iedere dag. In september en begin oktober was het voedselaan bod niet zo groot, alleen op de Bergden Pinus montanus werd druk gefourageerd. Ze waren in die periode vrij makkelijk te vangen. Na ongeveer 20 oktober was er een groter voedselaanbod en de vangsten hielden op. We ringden meest jonge vo gels, maar ook enkele oude mannen en vrouwen. In totaal een aantal van 69 stuks. Een kortdurende, maar intensievere invasie tus sen eind september en eind oktober leverde ons 134 Vuurgoudhaantjes op. De piek viel op 30 sep tember en 1 oktober met resp. dagvangsten van 34 en 35 exemplaren. Enkele verspreide vangsten van in totaal 7 Grote Barmsijzen in de tweede helft van oktober deden het vermoeden rijzen, dat er weer een Grote Barm- sijzeninvasie aankwam. Helaas kwamen we bedro gen uit. Of de invasie in december nog op gang komt zal de tijd ons leren. Deze soort heeft zich de laatste jaren opmerkelijk uitgebreid en broedt tegenwoordig ook (in klein aantal) in Nederland. Redaktie.

Sterna | 1991 | | pagina 8