BN KOP van SCHOUWEN (gedeelte) aanvraag vergunning aanleg golfbaan geplande golfbaan C _j beschermd natuurmonument Vf.'-'.] s taatsnatuurmonument 1,1,11 delen van het beschermde natuurmonument betrokken bij aanvraag vergunning „greens" en „fairways", onkruidbestrijding en permanente betreding zouden de natuurlijkheid en de rust van dit deel van de binnenduinen aan tasten. „Nergens in de Kop van Schouwen is die overgang nog zo onaangetast gebleven" stond in de bezwaarschriften. Vooral het voornemen vrij stelling te verlenen voor de gedeelten van de golf baan die binnen het Beschermd Natuurmonument zouden vallen, zou een precedent geschapen heb ben voor recreatief gebruik van soortgelijke terrei nen in Nederland. Bij gemeente, provincie en mi nister werden de argumenten van de natuurbeschermers niet gehonoreerd. Toen restte alleen nog een Kroonberoep waarbij een advies hoorde van de Natuurbeschermingsraad. Juist het effekt op de drie gedeeltes vallend binnen het Be schermd Natuurmonument was aanleiding tot een negatief advies. In de herfst van 1989 verklaarde de Raad van State de door de minister gegeven toe stemming nietig en „viel het doek voor de golf baan in de Kop van Schouwen", zoals de lokale pers dramatisch opmerkte. Toekomst De vroongronden zelf zijn redelijk beschermd tegen planologische aanslagen. Belangrijk voor de toekomst lijkt het om het natuurmonument Kop van Schouwen niet geheel te isoleren en alles daar omheen vol te bouwen. Het moet een natuurmo nument zijn dat via overgangsstroken met minder intensief bodemgebruik, een funktionerend on derdeel is van een groter geheel. Daarnaast is het van groot belang, dat het expe riment van waterschap en provincie om op prak tijkschaal het afstromende duinwater weer te gaan stuwen, wordt gerealiseerd. Het „stuwtjesplan" is als proefprojekt voorgedragen voor subsidie in het kader van de Derde Nota Waterhuishouding. De waarde van de vroongronden kan worden verhoogd door het verkeersarmer maken of ver wijderen van de Vroonweg, door het uit de vroon gronden halen van de camping Prinsenhoeve en door het extensiever maken van de verblijfsrecrea tie in het gebied tussen vroongronden en Hoge- zoom. De oude golfbaanlokatie zou relatienota- gebied kunnen worden of door een natuurbescher mingsorganisatie aangekocht kunnen worden. Of dit alles ook werkelijk gebeurt, hangt af var de besluiten van allerlei maatschappelijke groepe ringen. Ook hier zal het cultuurlandschap uit drukking zijn van de wensen van de samenleving op een bepaald moment in de lange geschiedenis van dit deel van Zeeland. 36

Sterna | 1991 | | pagina 14